Otwarcie Poradni Antynikotynowej w Krakowie już wkrótce!

2019-11-15 15:20 Materiały prasowe

20 listopada br. dr hab. Dorota Sobczyk - Zastępca Dyrektora ds. Lecznictwa otworzy Poradnię Antynikotynową w Krakowskim Szpitalu Specjalistycznym im. Jana Pawła II. Oficjalne zainaugurowanie odbędzie się w przeddzień Światowego Dnia Rzucania Palenia Tytoniu.

Pacjenci będą mieli możliwość skorzystania z wielu darmowych form wsparcia w problemie, jakim jest uzależnienie od palenia tytoniu. Szpital zaprasza na specjalistyczne porady i badania spirometryczne. Będą też organizowane działania edukacyjne z profilaktyki POChP (Przewlekła Obturacyjna Choroba Płuc).

Działalność Poradni jest bezpłatna, jest bowiem finansowana ze środków unijnych jako część projektu pn. ,,Weź głęboki oddech” realizowanego w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój na lata 2014-2020, całkowita kwota dofinansowania to prawie 2 mln złotych.

Warto wiedzieć
  • Otwarcie Poradni Antynikotynowej odbędzie się 20 listopada 2019 r. o godzinie 12:00 w Krakowskim Szpitalu Specjalistycznym im. Jana Pawła II, ul. Prądnika 80 w Sali konferencyjnej przy Oddziale Szybkiej Diagnostyki – budynek M IV
  • Poradnia Antynikotynowa czynna będzie w Konsultacyjnej Specjalistycznej Przychodni Chorób Płuc (w budynku M III)
  • Osoby chcące skorzystać ze wsparcia Poradni Antynikotynowej mogą dzwonić na infolinie 514 602 892 lub 12 614 24 27
  • Udział w poszczególnych formach wsparcia jest całkowicie bezpłatny.

Według danych opublikowanych przez Światową Organizację Zdrowia (WHO) POChP zajmuje 4. miejsce wśród przyczyn zgonów na świecie, zaraz za chorobami serca, udarami mózgu i zapaleniem płuc.

Jej znaczenie przypuszczalnie będzie rosnąć w miarę starzenia się populacji i ciągłego narażenia na czynniki ryzyka zachorowania.

Szacuje się, że w Polsce liczba chorych na POChP wynosi ponad 2 miliony, z czego rocznie 15 tysięcy umiera, co w naszym kraju stanowi trzecią co do częstości przyczynę zgonów.

,,Weź głęboki oddech” to projekt, który zachęca do rzucania palenia, zwiększenia świadomości społeczeństwa na temat przewlekłej obturacyjnej choroby płuc, zmniejszenia zachorowalności
i przedwczesnej umieralności z powodu chorób układu oddechowego, a także ograniczenia szkód zdrowotnych spowodowanych paleniem tytoniu.

Celem projektu jest również wdrożenie ogólnopolskiego programu edukacyjnego dotyczącego przewlekłej obturacyjnej choroby płuc.

Liderem projektu jest Krakowski Szpital Specjalistyczny im. Jana Pawła II, a jego partnerami są: Krakowski Alarm Smogowy oraz Fundacja NEUCA dla Zdrowia

Realizacja projektu obejmuje makroregion południowo-wschodni tj. województwo małopolskie, podkarpackie i świętokrzyskie i zakłada uczestnictwo 717 Pacjentów Poradni oraz 136 uczestników z obszaru medycznego w szkoleniach profilaktycznych.

Podczas 3-letniej realizacji projektu, do grudnia 2021 roku, zaplanowano szereg działań z których mogą skorzystać nie tylko nałogowi palacze, ale również:

  • osoby pracujące w warunkach narażających ich na działanie czynników szkodliwych predysponujących do powstawania POChP,
  • pracownicy służby BHP,
  • pielęgniarki i lekarze POZ oraz lekarze Medycyny Pracy. 

Projekt zakłada także prowadzenie działań informacyjno-edukacyjnych w zakresie POChP w szczególności: kampanie medialne, edukację pracowników i personelu medycznego w formie konsultacji, spotkań i szkoleń.

Powstanie również ogólnodostępna aplikacja mobilna.

Realizacja poszczególnych zadań ma służyć wypracowaniu i wdrożeniu w systemie opieki zdrowotnej rozwiązań skoncentrowanych na zapobieganiu chorobom układu oddechowego, które są główną przyczyną dezaktywacji zawodowej.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

W numerze 12/2019 "Zdrowia" wszystko o fizjoterapii, operacja "przez dziurkę", leczenie raka trzustki, kim jest asystent zdrowienia, zielone biuro, antyrakowe menu, idealna koloryzacja. Miesięcznik "Zdrowie" to pakiet rzetelnej wiedzy i sprawdzonych porad!

Dowiedz się więcej
Miesięcznik Zdrowie 12/2019

Materiał partnerski

KOMENTARZE