Opryszczka Kasia i Krętek Andrzej. Ta przychodnia zachęca do profilaktyki z "gangiem weneraków"

2022-06-09 11:52

Jedna z przychodni postanowiła zadbać o zwiększenie świadomości na temat profilaktyki chorób wenerycznych. W tym celu zainicjowała akcję pod hasłem „Gang weneraków. Złap je wszystkie!”. Na czym polegają jej zasady?

Gang Weneraków
Autor: Facebook

Akcja prowadzona przez Przychodnię Stonewall ma na celu zachęcić społeczność do wykonywania badań w kierunku chorób przenoszonych drogą płciową. Zasady są proste: należy wykonać test lub cały pakiet badań diagnozujących wybrane choroby. Pacjent za wizytę otrzyma pieczątkę. Kiedy uzbiera 10 pieczątek, otrzyma jednego weneraka – maskotkę symbolizującą daną chorobę weneryczną.

Wśród weneraków do wyboru są:

  • Rzeżączka Marzena,
  • Krętek Andrzej (krętek blady wywołuje kiłę),
  • Brodawczak Bartosz (wirus brodawczaka ludzkiego – HPV),
  • Opryszczka Kasia
  • oraz Chlamydia Aneta.

"Złap je wszystkie! Gang weneraków dostępny w Przychodni Stonewall. Opryszczka Kasia? Krętek Andrzej? A może Brodawczak Bartosz? Sam zdecyduj, o którym weneraku marzysz" – zachęcają twórcy akcji profilaktycznej z Przychodni Stonewall w Poznaniu.

Jak wygląda test na HIV?

Choroby weneryczne w Polsce

Liczba zachorowań na choroby weneryczne w Polsce jest znaczna. W 2021 roku odnotowano 1341 nowych zakażeń HIV i 1124 zachorowań na kiłę.

Eksperci uważają, że wykonuje się za mało testów diagnostycznych w kierunku tych chorób, a świadomość profilaktyki zdrowia seksualnego jest na niskim poziomie. Dlatego Grupa Stonewall we współpracy z Poznańskim Centrum PrEP postanowiły rozpocząć akcję „Gang weneraków” w celu zachęcenia społeczeństwa do wykonywania testów w kierunku chorób przenoszonych drogą płciową, profilaktyki HIV i AIDS online oraz popularyzacji dbania o zdrowie seksualne.

"W Polsce atmosfera wokół profilaktyki zdrowia seksualnego nie jest dobra. Niechęć rządu do tej tematyki powoduje efekt mrożący i zniechęca organizacje pozarządowe do prowadzenia działań dedykowanych, np. grupie MSM, czyli mężczyzn uprawiających seks z mężczyznami. Rykoszetem odbija się to na wszystkich, bo przecież problemy ze zdrowiem seksualnym dotykają nie tylko osób LGBT+. Chcemy zmienić tę sytuację na lepsze" – wyjaśnia lekarz Tomasz Rojewski z Przychodni Stonewall.

Grupa Stonewall to organizacja LGBT+, działająca od 2015 roku. Jej celem jest wsparcie oraz walka z dyskryminacją i przemocą wobec par osób jednej płci.

Ile wiesz o chorobach wenerycznych?

Pytanie 1 z 16
Które patogeny mogą wywołać choroby weneryczne?