Ojciec Dody miał udar. "Jestem wdzięczna, że mój tata żyje"

2023-03-26 10:33

Doda często mówi publicznie o swoich relacjach z rodzicami. Niedawno w relacji na Instagramie poinformowała, że jej tata przeszedł udar. "Jestem wdzięczna, że mój tata żyje, więc jestem najszczęśliwszą osobą pod słońcem" - napisała w odpowiedzi na pytanie o swoje samopoczucie. W przypadku udaru mózgu liczy się każda minuta, a kluczowe znaczenie ma znajomość testu F.A.S.T.

Ojciec Dody miał udar. Jestem wdzięczna, że mój tata żyje
Autor: Cezary Pecold/SE LODZ Ojciec Dody miał udar. "Jestem wdzięczna, że mój tata żyje"

Doda wiele razy wspominała o swoich rodzicach. Ma z nimi bardzo dobry kontakt. Jej ojciec, Paweł Rabczewski, również jest osobą publiczną. To znany sportowiec - sztangista z wieloma sukcesami. Paweł Rabczewski jest m.in. medalistą Europy i świata.

Doda często wspominała, że jej ambicja, dążenie do celu i nie poddawanie się wynikają z wychowania w duchu sportowym. W styczniu Paweł Rabczewski trafił do szpitala, w którym przeszedł trudną operację. Teraz tata Dody znów musi się mierzyć z problemami zdrowotnymi. Tym razem trafił do szpitala z powodu udaru mózgu.

UdarNieZostawajwDomu - neurolodzy apelują i ostrzegają

Doda: mieliśmy dużo szczęścia

O udarze Pawła Rabczewskiego Doda poinformowała na Instagramie. Wyznała fanom, że ktoś ukradł jej pomysły na stroje sceniczne, zaznaczyła jednak, że nie jest to aż tak istotne.

"Czym ja się przejmuję bez sensu? To tylko ciuchy. (...) Ważniejsze są inne problemy. Ojciec w szpitalu. Trzeba się zająć poważnymi rzeczami" - napisała.

W trakcie Q&A na Instagramie jeden z fanów zapytał ją o to, jak się czuje jej tato. "Jest już w domu. Udar. Mieliśmy dużo szczęścia" - poinformowała. W kolejnym pytaniu, tym razem o swoje samopoczucie, odparła: "Jestem wdzięczna, że mój tata żyje, więc jestem najszczęśliwszą osobą pod słońcem"

Znajomość objawów udaru może uratować życie

Udar to stan, kiedy dochodzi do nagłego, miejscowego zaburzenia krążenia krwi w mózgu, najczęściej z powodu skrzepu krwi. Jego najczęstszą postacią jest udar niedokrwienny, określany czasem jako zawał mózgu.

Stan ten wymaga szybkiej reakcji - chory w ciągu 2-3 godzin od pierwszych objawów udaru musi otrzymać lek rozpuszczający skrzeplinę, co zapobiegnie uszkodzeniu mózgu. W rozpoznaniu objawów pomaga test F.A.S.T.

  • F - twarz (face) - o udarze świadczy opadający kącik ust. Z powodu porażenia mięśni osoba z udarem nie jest w stanie się uśmiechnąć.
  • A - ramię (arm) - kolejnym sygnałem jest opadające ramię. Poproś o zamknięcie oczu i wyciągnięcie przed siebie rąk wnętrzem dłoni do góry. Jeśli ramię zacznie opadać, to może być udar.
  • S - mowa (speech) - osoba z udarem mówi bełkotliwie i nie jest w stanie wypowiedzieć słów.
  • T - czas (time) - każdy z trzech powyższych objawów wymaga szybkiej reakcji. Jeśli występują, wezwij pomoc jak najszybciej.