Odkryto Eden! To stamtąd wyszli ludzie

2020-05-28 7:13 Magda Mazurek, sciencedaily.com

Pinnacle Point, niewielki i już zanurzony odcinek wybrzeża Afryki Południowej to jedno z najważniejszych miejsc na świecie - naukowcy mają dowody, że to właśnie stamtąd "wyszli" ludzie. Mówiąc krótko, odkryto Eden!

Obecnie zanurzona w wodzie skalna półka nazywana Palaeo-Agulhas Plain (PAP) utworzyła kiedyś swój własny ekosystem. Było to wieki temu - w plejstocenie, czyli od 2,6 miliona do 11 700 lat temu. Naukowcy mają dowody, że miejsce, gdzie zachowały się dowody na życie i kulturę pierwszych ludzi, może być wspominanym biblijnym Edenem - czyli mówiąc dosadnie - rajem dla ówczesnych ludzi.

Dr Curtis Marean, PhD, Arizona State University od dziesięcioleci współpracuje z zespołami naukowców, aby zrekonstruować lokalizację miejsca idealnego i jak najlepiej odwzorować zachowania ówczesnych ludzi. Tym razem wspierał go dr Jamie Hodgkins, adiunkt antropologii na University of Colorado Denver. W tym badaniu naukowcy przyjrzeli się w szczególności wzorcom migracji antylop w Pinnacle Point. Skorzystali z wiedzy, jaką znajdują w jaskiniach mieszczących się na współczesnym wybrzeżu Afryki Południowej.

- Podczas cykli lodowcowych szelf przybrzeżny był odsłonięty.„Przed jaskiniami znajdowałaby się ogromna ilość ziemi. Myśleliśmy, że ludzie i mięsożercy polują na zwierzęta, migrując na wschód i zachód przez odsłoniętą półkę - brzmią pierwsze wnioski z badania. 

Polecamy: Złapiesz koronawirusa na Cyprze? Zapłacą ci!

Zbadano zęby zwięrząt

Naukowcy badali izotopy węgla i tlenu w szkliwie zębów wielu dużych roślinożerców, w tym Redunca lub reedbuck, antylop niemigrujących. Szkliwo zębów może ujawnić wzór migracji, śledząc zmieniające się poziomy węgla z roślin, które zwierzę je podczas wzrostu zębów.

Odkryto, że zwierzęta nie migrowały! Większość z badanych okazów wydawała się szczęśliwa tam, gdzie były. - Nie walczyli w Pinnacle Point. Wiemy teraz, że potężne systemy rzeczne zasilały rozszerzone wybrzeże, dlatego zwierzęta nie musiały migrować. To była świetna lokalizacja, jeśli chodzi o zasoby. Podczas interglacjałów, kiedy wybrzeże zbliżyło się do jaskiń, ludzie mieli skorupiaki i inne zasoby morskie a kiedy wybrzeże rozszerzyło się w czasach lodowcowych, myśliwi mieli dostęp do bogatego, ziemskiego środowiska - są kolejne wnioski. 

Są i inne dowody!

Siedemdziesiąt cztery tysiące lat temu jedna z największych znanych erupcji na Ziemi na górze Toba na Sumatrze w Indonezji spowodowała katastrofę, w wyniku której zginęła większość ówczesnej populacji. Jednak nie w Edenie. W 2018 r. naukowcy z grupy Marean odkryli, że ludzie w Pinnacle Point nie tylko przeżyli, ale prosperowali całkiem nieźle.

Czytaj też: Lot w kosmos przełożony! Kolejna próba startu: sobota

Fundatorami tego projektu są National Science Foundation, Hyde Family Foundations i John Templeton Foundation w Institute of Human Origins (IHO) na Arizona State University.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

Czytaj e-wydanie cenie 1,00 zł i zyskaj dostęp do numerów archiwalnych! W nr 6/2020 "Zdrowia" m.in.: jak działają jelita, 10 pytań o wazektomię, uzależnienia a płeć, dłonie pod ochroną, ćwiczenia na smukłe nogi. "Zdrowie" to 76 stron rzetelnej wiedzy!

Dowiedz się więcej
Miesięcznik Zdrowie  6/2020
KOMENTARZE