Oddajesz krew? Sprawdź, ile wolnego ci przysługuje

2022-04-04 12:00

Oddawanie krwi, choć jest ogromnym aktem pomocy, stanowi również swego rodzaju obciążenie dla organizmu. Czy z tego tytułu dawcom krwi przysługuje dzień wolny od pracy? Czy nieobecność w pracy będącą wynikiem krwiodawstwa należy usprawiedliwić? Sprawdź, jakie korzyści przewiduje ustawodawca dla dawców krwi.

Dawca krwi
Autor: Getty Images

Dawcą krwi może zostać prawie każdy, jednak aby oddać krwe, należy spełnić szereg niezbędnych warunków. Dawcą krwi lub jej składników może być każda zdrowa osoba w wieku 18-65 lat, ważąca nie mniej niż 50 kg. W wyjątkowych przypadkach krew może oddać także osoba powyżej 65. roku życia. Mężczyźni mogą oddawać krew pełna nie częściej niż 6 razy w roku, a kobiety nie częściej niż 4 razy. Przerwa między kolejnymi oddaniami nie może być krótsza niż 8 pełnych tygodni.

Ile czasu przed badaniem nie pić alkoholu oraz inne zasady przy morfologii krwi

Urlop za oddanie krwi - komu przysługuje? Czy nieobecność musi być usprawiedliwiona?

Oddawanie krwi może doprowadzić do lekkiego osłabienia organizmu, złego samopoczucia, omdleń lub zawrotów głowy. Dlatego bezpośrednio po oddaniu krwi nie należy prowadzić pojazdów mechanicznych i wykonywać prac fizycznych. Czy z tego tytułu dawcy przysługuje również wolne od pracy?

W związku z trwającym stanem epidemii, dawcy krwi mogą skorzystać z przysługujących im dni wolnych za oddanie krwi.

Wcześniej osoby oddające krew mogły ubiegać się o jeden dzień wolnego od pracy. Podstawą prawną jest Ustawa z dnia 21 stycznia 2021 roku o zmianie ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych oraz niektórych innych ustaw, osobie oddającej krew lub jej składniki. Na jej mocy pracownikowi przysługują dwa dni wolnego.

Oznacza to, że osoba, która oddała krew lub jej składniki (w tym osocze po przejściu COVID-19), ma prawo do zwolnienia od pracy lub wykonywania obowiązków służbowych w dniu, w którym oddała krew oraz w dniu następnym.

Pracownik jest jednak zobowiązany poinformować pracodawcę o dniu, w którym planuje oddać krew, gdyż każda nieobecność pracownika w pracy powinna być usprawiedliwiona.

Usprawiedliwiona nieobecność w pracy z powodu oddania krwi jest nieobecnością płatną. Oświadczenie o czasie nieobecności pracownika wydaje stacja krwiodawstwa. Na mocy tego zaświadczenia pracownik może doprecyzować dzień, w którym nie stawił się do pracy w celu oddania krwi i ubiegać się o wolne.

Według nowej ustawy dawcom przysługują również 33% ulgi na przejazdy środkami publicznego transportu zbiorowego (w przypadku oddania krwi lub jej składników co najmniej 3 razy).

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki