Odbywa się kolejny Areopag Etyczny

2020-08-21 12:45

W dniach 23-30 sierpnia 2020 w Pucku, już po raz XIII odbywa się Areopag Etyczny, organizowany przez Puckie Hospicjum pw. św. Ojca Pio. To szczególne wydarzenie ma na celu zwrócenie uwagi na ogromne znaczenie komunikacji w relacji lekarz-pacjent. Projekt Areopag Etyczny skierowany jest do studentów medycyny, przyszłych lekarzy, którzy podczas swojej pracy zawodowej niejednokrotnie będą stawać przed wyzwaniem, jakim jest przekazywanie niepomyślnych informacji o rozpoznaniu ciężkiej albo nieuleczalnej choroby, niekorzystnym rokowaniu czy zbliżającej się śmierci.

Areopag Etyczny1
Autor: Piotr Nowak

Areopag Etyczny został zapoczątkowany z inicjatywy ks. Jana Kaczkowskiego i jego przyjaciela Piotra Szeląga. Pierwsze wydarzenie miało miejsce na Półwyspie Helskim w 2008 roku. Do dziś formuła wydarzenia jest stała, aktualizacji ulegają jedynie tematy poszczególnych bloków. Areopag Etyczny stanowi nieodłączny element działań edukacyjnych Puckiego Hospicjum. W każdym roku do grona uczestników AE dołącza kolejna grupa dwudziestu przyszłych lekarzy z całego kraju i w każdym roku na jedno miejsce w projekcie przypada kilku chętnych studentów.

Areopag Etyczny1
Autor: Piotr Nowak

Program AE opracowywany jest przez zespół praktyków Puckiego Hospicjum, którzy zapraszają do współpracy polskich i międzynarodowych ekspertów. To przestrzeń dla wyjątkowych spotkań z osobami, z których doświadczenia warto czerpać wiedzę i inspirację. W tegorocznej edycji, w gronie ekspertów znaleźli się: dr Dorota Olszewska, dr Zbigniew Żylicz, dr Mariusz Wirga, Zbigniew Kowalski, dr Łukasz Małecki, dr Jakub Wiśniewski oraz Piotr Szeląg.

Poza częścią wykładową, studenci wezmą udział w warsztatach z zakresu komunikacji z udziałem zawodowych aktorów. Nad całością wydarzenia będą czuwać doświadczeni psycholodzy, którzy uczą komunikacji, wykorzystując zajęcia teatralno -warsztatowe .

Areopag Etyczny2
Autor: Piotr Nowak

Tematy zajęć aktorskich są inspirowane prawdziwymi historiami pacjentów Hospicjum, z którymi lekarze mierzą się w codziennej pracy. Metoda ta jest szczególnie ważna, ponieważ daje studentom konkretne doświadczenie zderzenia się z realnymi sytuacjami, poznania swoich reakcji i emocji, które pojawiają się w lekarzu podczas trudnych rozmów, a przede wszystkim uczenia się przekazywania niepomyślnych informacji pacjentom w sposób empatyczny, z uwagą skierowaną na pacjenta i jego rodzinę oraz nawiązywania współpracy z pacjentem w procesie leczenia.

Profesjonalni aktorzy wcielają się rolę pacjentów tworząc sytuacje zbliżone do realnych, a studenci poprzez aktywną postawę i zaangażowanie często zapominają, że scena jest tylko symulacją. Dzięki grze aktorskiej, emocje, które się pojawiają są zupełnie realne, a studenci mogą spróbować swoich sił i nabyć nowych kompetencji.

Psychologia w obszarze medycznym aktualnie coraz bardziej doceniana, tu przybiera bardzo konkretną postać, a umiejętności komunikacyjne okazują się kluczowe w rozmowie z pacjentem.

Często studenci pod koniec procesu edukacji, mają dużą wiedzę medyczną, jednocześnie czując potrzebę dalszej edukacji z zakresu komunikacji. Pragnienie to świadczy o dużej świadomości zawodu, jaki będą wykonywać i wrażliwości na drugiego człowieka. Niepewność i obawa jakiej doświadczają, pokazują jak są uważni i chcą być nie tylko znakomitymi specjalistami, ale też wspierającymi i empatycznymi lekarzami.

Areopag Etyczny pozwala nie tylko poszerzyć wiedzę medyczną, ale także wypróbować praktykę trudnych rozmów, nie tylko słuchać o empatii, ale próbować dawać empatyczne komunikaty. Studenci uczą się jak w trudnej sytuacji niepomyślnej diagnozy, złego rokowania czy zaprzestania leczenia przyczynowego, powiedzieć pacjentowi prawdę, jednocześnie nie pozostawiając go bez wsparcia, jak dać nadzieję, ale nadzieję prawdziwą, obiecać coś, co jest możliwe do pokrycia, co jest prawdą i jest możliwe do spełnienia.

To bardzo trudne zadanie, które niejednokrotnie bardzo lekarzy obciąża, wywołujące obawy, często lęk przed rozmową, przed emocjami pacjenta, reakcją rodziny i swoimi własnymi zachowaniami. Codzienna praca lekarza jest bardzo obciążająca, co również widoczne jest w trakcie trwania projektu. Wykłady i scenki o trudnej tematyce kosztują studentów dużo nie tylko wysiłku intelektualnego, ale przede wszystkim emocjonalnego.

Dbając o studentów i wykorzystując to doświadczenie, zachęcamy przyszłych lekarzy do tego aby wykonując obciążającą pracę, pamiętali o regeneracji, odpoczynku, zadbaniu o siebie, skorzystaniu ze współpracy w zespole czy sięgnięcia po wsparcie psychologiczne. I tak oprócz wykładów i warsztatów z aktorami, trzecim filarem Areopagu są zajęcia sportowe. Przyszłym lekarzom proponujemy naukę też dbania o siebie.

Przeciwdziałanie wypaleniu zawodowemu, niezbędny odpoczynek, życie prywatne, pasje, pozwolą na balans między wymagającą pracą a możliwościami organizmu. Dlatego też każdy dzień projektu jest tak zaprojektowany żeby nie zabrakło czasu na aktywny wypoczynek.

Uroki Zatoki Puckiej pozwalają na przeprowadzenie kursu windsurfingu, który zwłaszcza dla osób, które wcześniej nie miały okazji pływać na desce jest sposobem na odreagowanie, wypuszczeniem nagromadzonych emocji, jest czasem na lepsze poznanie się i pobycie ze sobą, wspólną dobrą zabawę dużą dawkę śmiechu i docenienie aktywności fizycznej w zachowaniu równowagi.

Areopag Etyczny3
Autor: Piotr Nowak

Realizując kolejny raz AE wierzymy, że studenci przeniosą zdobyte w projekcie doświadczenia na grunt późniejszego życia zawodowego, żeby móc dobrze i efektywnie pracować, zachowując siłe i własne zdrowie.

Areopag Etyczny to projekt, w którym chcemy powiedzieć studentom medycyny, że oni jako lekarze nadal pozostają ludźmi. Często mówimy: „przede wszystkim jesteś człowiekiem, niech ta konsultacja, będzie spotkaniem człowieka z człowiekiem, a później lekarza z pacjentem”. Idea ta w wielu wymiarach jest prawdziwa, zarówno w komunikacji z pacjentami, jak i funkcjonowaniu w roli lekarza.

Skupiając uwagę na humanistycznych wartościach pracy lekarza pokładamy nadzieję, że studenci, w przyszłości lekarze będą traktowali pacjentów z życzliwością, szacunkiem i empatią, dając jednocześnie sobie prawo do bycia ludźmi posiadającymi emocje.

Warto wiedzieć

Więcej informacji na stronie www.hospitium.org

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki