Od dziś możesz przyjąć nową szczepionkę "na Krakena". Jak zapisać się na szczepienie?

2023-12-06 12:32

Od 6 grudnia można zaszczepić się nową, zmodyfikowaną szczepionką firmy Novavax przeciw COVID-19. Preparat dopasowany jest do wariantu wirusa XBB, określanego potocznie Krakenem. Obecnie dostępnych jest 210 tys. dawek. Dla kogo przeznaczona jest nowa szczepionka i jak można zapisać się na szczepienie? Poznaj więcej szczegółów.

Od dziś możesz przyjąć nową szczepionkę na Krakena. Jak zapisać się na szczepienie?
Autor: Getty Images Od dziś możesz przyjąć nową szczepionkę "na Krakena". Jak zapisać się na szczepienie?

Na początku grudnia dotarła pierwsza partia nowej, zmodyfikowanej białkowej szczepionki Novavax, która chroni przed dominującym wariantem XBB (potocznie Krakenem), czyli subwariantem Omikronu. Na razie na stanie jest 210 tys. dawek preparatu koncernu Novavax. Jak poinformowała w rozmowie z PAP rzeczniczka resortu zdrowia Iwona Kania, pod koniec przyszłego tygodnia dotrze kolejne 200 tys. szczepionek.

Poradnik Zdrowie: szczepienia przeciwko COVID-19

Ruszyły szczepienia "na Krakena". Jak się zapisać?

Od 6 grudnia można przyjąć zaktualizowaną szczepionkę Nuvaxovid przeciwko COVID-19 z wariantem XBB. Na szczepienie mogą zgłosić się wszyscy chętni powyżej 12. roku życia.

Resort zdrowia przekazał za pośrednictwem platformy X (dawniej Twitter), że w nocy z 5 na 6 grudnia br. skierowanie na szczepienie zostało wystawione automatycznie przez system.

Jest kilka możliwości zapisu na darmowe szczepienie przeciw COVID-19 - poprzez Internetowe Konto Pacjenta, w placówce POZ lub w aptece (tu wykaz punktów szczepień). Można to także zrobić przez e-rejestrację na stronie pacjent.gov.pl lub na infolinii 989 w godzinach od 7:00 do 20:00 (ta opcja jest jedynie dostępna do 15 grudnia).

W przypadku, gdy pacjent nie otrzyma e-skierowania na szczepienie przeciw wariantowi Kraken, może zgłosić się do punktu szczepień, gdzie osoba uprawniona wystawi taki dokument, biorąc pod uwagę wiek i termin od przyjęcia ostatniej dawki, czyli minimum sześć miesięcy.

Kto powinien przyjąć szczepionkę Novavax w pierwszej kolejności?

Na to pytanie udzielił odpowiedzi prof. Ernest Kuchar, przewodniczący Polskiego Towarzystwa Wakcynologii. – Priorytety dotyczące kolejności szczepień się nie zmieniły. Do tak zwanej grupy zero należą osoby najstarsze i pacjenci z wielochorobowością, czyli cierpią na choroby, które zwiększają ryzyko ciężkiego przebiegu COVID-19, a także pracownicy ochrony zdrowia, nawet nie ze względu na samych pracowników, lecz ze względu na ich kontakt z pacjentami – wyjaśnił ekspert w rozmowie z radiostacją RMF FM.

Specjalista chorób zakaźnych zaznaczył, że "szczepionka nie chroni w stu procentach przed transmisją wirusa, lecz znacznie zmniejsza to ryzyko".