Od dawna borykał się z kaszlem palacza. Prawda okazała się brutalna

2023-03-21 13:34

Ric Myers wiele lat palił papierosy. Uzależnienie od tytoniu nie pozostało obojętne dla jego zdrowia. Zmagał się z kaszlem palacza, lecz z biegiem czasu dostrzegł, że znacząco nasiliły się jego problemy z oddychaniem. Udał się do lekarza rodzinnego, który nie miał dla niego dobrych wiadomości.

Starszy mężczyzna zmagający się z kaszlem
Autor: Getty Images / Express.co.uk Od dawna borykał się z kaszlem palacza. Prawda okazała się brutalna

Ric Myers podzielił się swoją historią na łamach brytyjskiego portalu Express.co.uk. Od wielu lat nie potrafił wyobrazić sobie dnia bez papierosa. Nie zdawał sobie do końca sprawy, że zagrożenie wynikające z tego uzależnienia jest naprawdę tak poważne.

Już jakiś czas temu pojawił się u niego uporczywy i przewlekły kaszel palacza, czyli nieunikniona konsekwencja tego nałogu. Dolegliwość ta występuje w wyniku podrażnienia dróg oddechowych dymem papierosowym i może być objawem poważnych chorób, m.in. przewlekłej obturacyjnej choroby płuc (POChP).

Objaw, który wymagał wizyty u lekarza

Z upływem czasu mężczyzna zauważył, że pojawiły się u niego suchy kaszel oraz duszności i związanie z nimi problemy z oddychaniem. Zaniepokoił go ucisk w klatce piersiowej i czuł się też znacznie gorzej.

– Zwykle chorowałem na sezonowe infekcje raz lub dwa razy w roku – mówił Ric Myers w rozmowie z portalem. W końcu poszedł do lekarza rodzinnego. Początkowo myślał, że dostanie receptę na antybiotyk i po kuracji wszystko wróci do normy.

Poradnik Zdrowie: palenie papierosów - skutki przyjmowania nikotyny

Sprawy jednak przybrały inny obrót. Lekarz skierował go na prześwietlenie klatki piersiowej. Wyniki badania obrazowego ujawniły, że mężczyzna ma guza wielkości pomidorka koktajlowego na prawym płucu. Później wykonano mu tomografię komputerową, badanie PET oraz biopsję płuc. Niestety spełniły się najgorsze przypuszczenia.

Padła jednoznaczna diagnoza

U Rica zdiagnozowano raka płuc, który jest zdecydowanie liderem w czarnych statystykach onkologicznych na całym świecie. To jeden z najczęstszych i najgorzej rokujących nowotworów złośliwych. Najsilniejszym czynnikiem ryzyka tej choroby nowotworowej jest palenie tytoniu i ekspozycja na kilkaset szkodliwych substancji, które znajdują się w dymie papierosowym.

Według szacunków Światowej Organizacji Zdrowia co roku rak płuc diagnozowany jest u ponad 1,3 mln ludzi.

Kaszel jest najczęstszym symptomem raka płuc. U pacjentów, u których stwierdzono tę groźną chorobę, pojawia się także m.in. duszność, trudności w oddychaniu, krwioplucie, chrypka, ból w klatce piersiowej czy zaburzenia połykania.

Mężczyzna miał przeprowadzoną lobektomię, która polegała na usunięciu płata płuca, na którym był zlokalizowany nowotwór. Remisja choroba trwała 18 miesięcy. Podczas badań kontrolnych lekarze wykryli u niego kolejnego guza.

Obecnie Myers pozostaje pod stałą opieką onkologów. Wsparcie rodziny daje mu ogromną siłę do walki z chorobą.