Obowiązkowe przymierzalnie w aptekach? Ministerstwo Zdrowia już przygotowało projekt

2023-07-24 13:24

Przymierzalnie w aptekach? To nie żart, ale kolejny projekt Ministerstwa Zdrowia. Zgodnie z tym pomysłem lokale mają otrzymać wytyczne w zakresie zmian, które będzie trzeba wprowadzić, aby odpowiednio aranżować wnętrza. Czym uzasadniony jest rządowy projekt?

Obowiązkowe przymierzalnie w aptekach? Ministerstwo Zdrowia już przygotowało projekt
Autor: GettyImages Obowiązkowe przymierzalnie w aptekach? Ministerstwo Zdrowia już przygotowało projekt

Projekt zmian w lokalach zaopatrzenia w wyroby medyczne

Projekt nowego rozporządzenia dotyczącego wymogów lokalowych podmiotów wykonujących czynności z zakresu zaopatrzenia w wyroby dostępne na zlecenie, właśnie trafił do konsultacji publicznych. 

Jak podano w uzasadnieniu, projekt rozporządzenia ma służyć doprecyzowaniu kwestii dostępności lokali dla pacjentów, zwłaszcza osób z niepełnosprawnościami np. z dysfunkcjami narządów ruchu. Chodzi o podmioty wykonujące czynności z zakresu zaopatrzenia w wyroby medyczne dostępne na zlecenie, a takimi podmiotami są także apteki.

Poradnik zdrowie: testy w aptekach.

Przymierzalnie w aptekach - nowy projekt Ministerstwa Zdrowia

Pierwotnie przymierzalnie były obowiązkowe w podmiotach wykonujących wyroby medyczne na zamówienie. Apteki ich nie wykonują, lecz sprzedają. Zgodnie z nowymi przepisami przymierzalnie mają być także w lokalach zaopatrujących w wyroby medyczne dostępne na zamówienie – a takimi lokalami apteki już są. W projekcie podano, że lokal powinien charakteryzować się takimi elementami, jak m.in.:

  • magazyn lub szafy ekspedycyjne, przeznaczone wyłącznie do przechowywania wyrobów medycznych, a także stół ekspedycyjny
  • musi spełniać warunki przechowywania wyrobów medycznych zgodnie z zaleceniami wytwórcy, w szczególności w zakresie zapewniania ochrony przed zmieszaniem tych wyrobów z innymi wyrobami, zanieczyszczeniami mechanicznymi, utratą masy, zawilgoceniem, obcymi zapachami,
  • musi też posiadać gładkie i łatwo zmywalne ściany i podłogi,
  • mieć na wyposażeniu przyrządy do pomiaru temperatury powietrza i wilgotności pomieszczeń
  • i wreszcie - musi posiadać przymierzalnię.

Przymierzalnie miałyby służyć mierzeniu np. pończoch i rajstop uciskowych zalecanych m.in. przy niewydolności żylnej, jak również rękawów czy podkolanówek stosowanych przy owrzodzeniach żylnych. Są to produkty, które mają być od 2024 refundowane i w związku z tym dostępne także w aptekach, obok innych wyrobów medycznych jak pieluchomajtki czy wkładki anatomiczne.

Oznacza to, że jeśli apteka będzie chciała wydawać wymienione produkty na refundację, zobowiązana będzie do udostępnienia przymierzalni klientom. Na alarm biją więc pracownicy i właściciele małych aptek, w których trudno o przestrzeń do stworzenia dającej prywatność przymierzalni.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki