Obowiązkowa szczepionka dla każdego Polaka? Rząd wyjaśnia

Szczepienia przeciwko koronawirusowi mają ruszyć najprawdopodobniej na przełomie stycznia i lutego. Rząd przedstawił pełną strategię dotyczącą procesu szczepień.

Minister Zdrowia Adam Niedzielski poinformował, że „zwycięstwem będzie zaszczepienie całej populacji i sprowadzenie pandemii koronawirusa do choroby”, która jest w naszym otoczeniu, ale nie budzi takiego przerażenia i chaosu jak w tej chwili. - Pierwsza szczepionka przeciw koronawirusowi firmy Pfizer może zostać dopuszczona na rynek europejski 29 grudnia – powiedział. Tego dnia odbędzie się również posiedzenie Europejskiej Agencji Leków (EMA), która dopuszcza do obrotu produkty lecznicze w UE.

- Cel jest taki, żeby dostarczyć wszystkim obywatelom wiarygodną, bezpieczną, wysokiej jakości szczepionkę – oznajmił Adam Niedzielski. Szef resortu ma nadzieję, że przekroczymy próg 50-60 proc. zaszczepionej populacji. - Premier Mateusz Morawiecki stawia nam cel, żebyśmy zaszczepili powyżej 70-80 proc. populacji i do tego będziemy dążyli - dodał Adam Niedzielski.

Jak zapowiedział premier Mateusz Morawiecki na konferencji prasowej, „szczepionki będą darmowe, dobrowolne i dwudawkowe”. Złożono zamówienie na 45 mln dawek szczepionki przeciwko COVID-19.

- Punkty szczepień przeciwko COVID-19 będą w jednostkach POZ, pozostałych miejscach opieki zdrowotnej, jednostkach mobilnych, które będą dokonywały szczepień w różnych miejscach w Polsce, oraz w szpitalach rezerwowych - poinformował Morawiecki.

Szef KPRM Michał Dworczyk dodał, że według oszacowań rządu, w pierwszej turze szczepień - obejmującej szczepienie osób najbardziej narażonych poważnymi konsekwencjami dla zdrowia lub zgonem w przypadku zakażenia koronawirusem, czyli personelu medycznego, pensjonariuszy DPS-ów (red. Domów Opieki Społecznej), przedstawicieli służb mundurowych oraz osób starszych - łącznie powinno zostać zaszczepionych od 6 do 5-7 mln osób.

Michał Dworczyk podkreślił, że „to jest uzależnione od dostawców szczepionki”. - Rząd chciałby, aby zaszczepienie „w pełni” tych najważniejszych czterech grupy, trwało między dwa a trzy miesiące – powiedział.

Proces szczepienia

Kancelaria Premiera poinformowała na Twitterze o czterech krokach procesu szczepienia:

  • rejestracja na szczepienie: online, kwalifikacja przez lekarza POZ lub pielęgniarkę, na dedykowanej stronie internetowej lub Internetowe Konto Pacjenta
  • zgłoszenie do punktu szczepień,
  • szczepienie i obserwacja,
  • powtórzenie procesu.

W piątek rusza nabór podmiotów, które zajmą się organizacją punktów szczepień.

Jak zapowiedział jeszcze Michał Dworczyk w połowie grudnia rozpocznie się „pierwsza duża akcja profrekwencyjna informująca we wszystkich możliwych mediach na temat wszystkich kwestii związanych ze szczepieniami”. Dodał, że „do końca tego tygodnia zostanie zakończona strategia szczepień".

- Strategia, którą będziemy chcieli bardzo szeroko skonsultować z ekspertami, z samorządem lekarskim, z ośrodkami naukowymi. Chcemy, żeby jak najwięcej osób mogło w tej kwestii się wypowiedzieć tak, żeby w połowie grudnia Rada Ministrów mogła jako oficjalny dokument przyjąć strategię szczepień na COVID-19 - powiedział szef KPRM.

Szczepienia przeciw grypie
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE