Objawy tego nowotworu dostrzeżesz w toalecie. Lepiej ich nie lekceważyć

2022-05-27 10:46

Ten rak nie oszczędza Polaków - statystyki pokazują, że to trzeci najczęstszy nowotwór diagnozowany wśród mężczyzn i drugi, na który zapadają Polki. Jego objawy łatwo jest zbagatelizować, przypisując je banalnym dolegliwościom - dlatego rozwija się przez lata i jest wykrywany, gdy za późno już na skuteczne leczenie. Pewne symptomy raka jelita grubego można jednak zauważyć w trakcie wizyty w toalecie.

Objawy tego nowotworu dostrzeżesz w toalecie. Lepiej ich nie lekceważyć
Autor: Getty Images

W Polsce co roku diagnozuje się około 18 tys. nowych przypadków raka jelita grubego. Według danych Światowej Organizacji Zdrowia jest to również jeden z najczęstszych nowotworów występujących na całym świecie - stanowi aż 10 proc. wszystkich nowotworów złośliwych.

Śmiertelność z powodu tego nowotworu jest wysoka nie tylko w Polsce: WHO szacuje, że zabija on ok. 700 tys. osób rocznie, co stanowi 8 proc. wszystkich zgonów na świecie, do których doszło z powodu nowotworu.

Raka jelita grubego można wykryć dzięki kolonoskopii - badaniu, w którego trakcie lekarz wprowadza do światła jelita kolonoskop, a następnie na monitorze ogląda śluzówkę jelita.Jeśli zachodzi taka potrzeba, w trakcie kolonoskopii można pobrać do badania wycinki śluzówki, a także usunąć niektóre zmiany, np. polipy jelita grubego, które często są podłożem rozwoju raka.

Kolonoskopię warto robić profilaktycznie, do jej wykonania powinny także skłonić określone objawy - w tym również te, które można zaobserwować w trakcie wypróżniania. 

Objawy raka jelita grubego widoczne w toalecie

Objawem raka jelita grubego, dostrzegalnym - przy odrobinie dobrej woli - w zasadzie dla każdego z nas, jest dziwny wygląd stolca, przede wszystkim jego inny kolor. Ale nie tylko on powinien niepokoić. A co powinno?

  • Nietypowy kolor kupy. W normalnych warunkach stolec powinien mieć brązowy kolor. Przy raku jelita jest inaczej, gdyż jednym z jego objawów jest krew w kale - ale rzadko kiedy jest ona widoczna w postaci czerwonych smug. Gdy do utajonego krwawienia wywołanego rozwojem nowotworu dochodzi w wyższych partiach jelita, stolec ma ciemny, wręcz smolisty kolor (niekiedy może być mocno ciemnoczerwony).
  • Ołówkowate stolce. Kał o wąskiej średnicy może świadczyć o tym, że doszło do zwężenia światła jelita z powodu rozwijającego się guza, który umiejscowił się w okrężnicy.
  • Częstsze wypróżnienia lub zaparcia. Zmiany w normalnych nawykach związanych z wypróżnianiem - np. konieczność wypróżnienia się w środku nocy (bez towarzyszącej biegunki) czy nagłe parcia na stolec to również objawy, które powinny skłonić do wizyty u lekarza.
  • Uczucie niepełnego wypróżnienia. Objaw ten może towarzyszyć różnym chorobom - w tym zespołowi jelita drażliwego, hemoroidom, czy właśnie nowotworom jelita grubego.  

Pozostałe objawy raka jelita grubego 

Poza zmianami w wyglądzie stolca czy rytmie wypróżnień nowotwór ten daje również szereg innych objawów. Należą do nich:

  • skurczowe bóle brzucha
  • częste wzdęcia
  • utrata wagi bez wyraźnej przyczyny
  • zmęczenie i duszności wywołane niedokrwistością (do której może prowadzić utajone krwawienie z dolnego odcinka przewodu pokarmowego).
  • zaparcia, niemożność uwolnienia gazów jelitowych.

Każdy z nich powinien wzbudzić czujność i skłonić do wizyty u lekarza w celu dalszej diagnostyki.