Nowy lek antykoncepcyjny skuteczny w profilaktyce HIV i HSV?
Pomimo dostępności wielu skutecznych metod antykoncepcji, ponad 40 procent ciąż na całym świecie jest nieplanowanych. Powoduje to nie tylko zwiększanie się populacji, ale i może nieść za sobą niekorzystne dla matki skutki zarówno psychiczne, fizyczne jak i finansowe.
Naukowcy z Boston University School of Medicine i ZabBio z San Diego w Kalifornii opracowali antyplemnikowe przeciwciało monoklonalne (ang. HCA), wykazujące właściwości silnej aglutynacji (zlepiania) plemników oraz zatrzymania ich aktywności, które po badaniach laboratoryjnych uznali za bezpieczne.
„HCA wydaje się być odpowiednie do stosowania antykoncepcyjnego i może być podawane dopochwowo w rozpuszczalnej folii jako kontrolowana przez kobietę i stosowana według jej potrzeb metoda antykoncepcyjna” – wyjaśnia twórca pomysłu dr n. med. Deborah Anderson, wykładowca medycyny na BUSM.
Aby ocenić przydatność tego środka antykoncepcyjnego, naukowcy przetestowali HCA w szerokim zakresie stężeń i w różnych fizjologicznie istotnych warunkach in vitro. HCA zmieszano z nasieniem zdrowych ochotników, a następnie przetestowano.
W ciągu 15 sekund plemniki zostały unieruchomione i mocno sklejone. Naukowcy odkryli również, że HCA nie powodował zapalenia pochwy w testach laboratoryjnych.
Polecany artykuł:
Ze względu na swoją skuteczność i profil bezpieczeństwa HCA może uzupełnić istniejące luki w dziedzinie antykoncepcji. HCA może być stosowane przez kobiety, które nie stosują obecnie dostępnych metod antykoncepcji i mogą mieć znaczący wpływ na zdrowie na świecie – powiedział Anderson.
Co ciekawe, naukowcy są także przekonani, że HCA można również łączyć z innymi przeciwciałami, takimi jak przeciwciała anty-HIV i anty-HSV, w wielozadaniowej technologii profilaktycznej, gdzie produkt służyłby zarówno jako środek antykoncepcyjny, jak i zapobiegałby infekcjom przenoszonym drogą płciową.