Nowy komunikat GIF. Farmaceuci uprawnieni do wystawienia recepty

2022-02-28 9:06

Główny Inspektor Farmaceutyczny wydał komunikat, w którym przypomina, że "farmaceuta posiadający prawo do wykonywania zawodu, w przypadku zagrożenia zdrowia pacjenta, jest uprawniony do wystawienia recepty farmaceutycznej". Dotyczy to wyłącznie zawodowych farmaceutów.

farmaceuta
Autor: Getty Images

Leki na receptę od farmaceuty

Jak podaje NIA: „w związku z bezprecedensową inwazją Rosji na Ukrainę i dynamicznie rozwijającą się sytuacją międzynarodową, a także zważywszy na rolę farmaceuty w zapewnianiu dostępności i bezpieczeństwa stosowania produktów leczniczych przez pacjentów, którzy – niezależnie od narodowości – wymagają bezpośredniego fachowego wsparcia”. W sytuacji zagrożenia życia nie jest wymagana recepta od lekarza. Farmaceuta może przepisać jedno najmniejsze opakowanie produktu leczniczego, który jest dopuszczony do obrotu w Polsce.

Poradnik zdrowie: testy w aptekach.

Komunikat Głównego Inspektora Farmaceutycznego

Farmaceuta, który posiada prawo wykonywania zawodu, pracujący w aptece lub w punkcie aptecznym, w przypadku zagrożenia zdrowia pacjenta, jest uprawniony do wystawienia recepty w formie elektronicznej z uwzględnieniem przyczyny wydania leku.

Główny Inspektor Farmaceutyczny dodaje, że w każdej tego typu sytuacji należy kierować się dobrem pacjenta, sumiennością, słusznością zawodową oraz wymogami etyki zawodu farmaceuty.