Nowe zasady szczepień dla ozdrowieńców. Kiedy będą mogli otrzymać szczepionkę?

2021-04-15 16:03

Wprowadzono nowe zasady szczepień osób, które pokonały chorobą wywołaną wirusem SARS-CoV-2. Co mówią wytyczne Ministerstwa Zdrowia. Kiedy ozdrowieńcy będą mogli przyjąć pierwszą dawkę szczepionki COVID-19?

Jakie jest ryzyko wystąpienia silnej reakcji alergicznej po szczepionce przeciw COVID-19?
Autor: Getty Images

Nowe zasady dot. szczepień ozdrowieńców określa rozporządzenie rady Ministrów z dnia 19 marca 2021 r. w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii. Te osoby, które pokonały infekcję COVID-19 mogą zgłosić się na szczepienie nie wcześniej niż trzy miesiące od wyzdrowienia. Potwierdzeniem musi być pozytywny test na obecność wirusa SARS-CoV-2.

To nie tylko zasady dla ozdrowieńców. Kogo jeszcze dotyczą?  

Te wytyczne ws. szczepień dotyczą te osoby, które przyjęły pierwszą dawkę preparatu, a później wynik testu na COVID-19 wyszedł im pozytywnie. Do tego odniósł się szef resortu Adam Niedzielski na Twitterze, stwierdzając, że „do takich przypadków dochodzi bardzo rzadko”. Powołując się na dane, minister zdrowia zaznaczył, że spośród „5,5 mln zaszczepionych jedynie 51 tys. osób (0,9 proc.) osób miało dodatni wynik testu” na obecność wirusa SARS-CoV-2. Ta grupa pacjentów również otrzyma drugą dawkę preparatu przeciw COVID-19 nie wcześniej niż trzy miesiące od uzyskania pozytywnego wyniku testu.

Zgodnie z informacją Ministerstwa Zdrowia, która ukazała się na rządowej stronie gov.pl, nowe zasady nie obowiązują osób urodzonych w latach 1942-1951 i powyżej 18. roku życia, które są narażone na cięższy przebieg COVID-19. Ta grupa składa się z pacjentów:

  • dializowanych z powodu przewlekłej niewydolności nerek
  • z chorobą nowotworową, u których leczenie onkologiczne było prowadzone po 31 grudnia 2019 roku
  • poddawanych przewlekłej wentylacji mechanicznej
  • po przeszczepach komórek, tkanek i narządów, u których prowadzono leczenie immunosupresyjne, u których zdiagnozowano chorobę nowotworową i zakwalifikowano do leczenia chemioterapią lub radioterapią, ale nie poddano leczeniu,
  • oczekujących na przeszczep komórek, tkanek i narządów.

Jak czytamy w komunikacie wydanym przez Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego, „przebycie COVID-19 nie stanowi przeciwwskazania do szczepień”.

Odstępy między podaniem różnych szczepionek przeciw COVID-19

Ministerstwo Zdrowia przypomniało też, jak przedstawia się schemat dawkowania szczepionek przeciw SARS-CoV-2 dla osób bez statusu „ozdrowieńca”:

  • preparaty Comirnaty (Pfizer/BioNTech) i Moderny są dwudawkowe – odstęp między podaniem pierwszej a drugiej dawki powinien wynieść ok. 6 tygodni (nie dłużej niż 42 dni)
  • preparat Vaxzevria (inaczej AstraZeneca) też jest dwudawkowy, ale w przypadku podania drugiej dawki trzeba odczekać ok. 12 tygodni (nie dłużej niż 84 dni)
  • jednodawkowy preparat Janssen (Johnson&Johnson)
Jak wygląda rehabilitacja po COVID-19?

qz-yVce-rd6S-NXZ6