Nowa kombinacja leków wysoce skuteczna przeciwko SARS-CoV-2

2022-02-10 9:09

Zidentyfikowano nową kombinację leków przeciwwirusowych, która wykazuje obiecujący potencjał w leczeniu COVID-19. Połączenie brequinaru z remdesiwirem lub molnupirawirem zahamowało wirusa SARS-CoV-2 w ludzkich komórkach układu oddechowego i u myszy.

sars-cov-2
Autor: Getty Images

Remdesivir i molnupiravir zostały już zatwierdzone przez amerykańską Agencję ds. Żywności i Leków (FDA) do stosowania w nagłych wypadkach.

Autorami odkrycia, opublikowanego w tym tygodniu w „Nature”, są badacze z Uniwersytetu w Pensylwanii oraz University of Maryland School of Medicine. Według naukowców, leki te wykazują znacznie silniejsze działanie, gdy stosuje się je razem oraz że właśnie taki schemat powinno się rozważyć w terapii osób chorych na COVID-19.

Opisana kombinacja nie została jeszcze przetestowana w badaniach klinicznych, ale na podstawie dotychczasowych wyników można sądzić, że będzie wysoce skuteczna. Główna autorka publikacji uważa, że zastosowanie tego rozwiązania pomoże zwiększyć skuteczność leków przeciwko koronawirusowi. Połączenie leków ma też obniżyć ryzyko odporności na ich działanie.

Innym odkryciem grupy badawczej był eksperymentalny lek o nazwie brequinar, który jest obecnie w fazie badań klinicznych jako potencjalny lek przeciwko COVID-19 i jako część terapii skojarzonej niektórych nowotworów.

Prof. Cherry i jej współpracownicy postawili hipotezę, że połączenie brequinaru z remdesivirem lub molnupiravirem, może działać „synergistycznie”, wytwarzając silniejszy efekt przeciwko wirusowi. 

Badania potwierdziły również, że Paxlovid także można bezpiecznie łączyć z remdesivirem lub molnupiravirem w celu uzyskania efektu dodatkowego przeciwko SARS-CoV-2.

Następnym krokiem będzie przetestowanie wyżej wspomnianych kombinacji leków w badaniach klinicznych.

„W miarę pojawiania się nowych szczepów wirusa potrzeba nowych metod leczenia pozostanie krytyczna – podsumował współautor publikacji dr Matthew Friemanem. - Jednak teraz wiemy już, że istnieje wiele silnych kombinacji leków, które mogą potencjalnie zmienić trajektorię wirusa”.

Poradnik Zdrowie: LONG COVID