Nocna teleporada zamiast wizyty na SOR? Tak MZ chce odciążyć szpitale

2022-03-14 8:37

Ministerstwo Zdrowia opracowało program pilotażowy, który ma za zadanie odciążyć szpitalne oddziały ratunkowe i izby przyjęć w nocy i w dni świąteczne - to właśnie wtedy są one najbardziej oblegane. Umożliwi to uzyskanie pomocy na SOR pacjentom, którzy rzeczywiście wymagają osobistego kontaktu z lekarzem. Czy ten pomysł się sprawdzi?

SOR
Autor: Getty Images Pojechał do szpitala, trafił za kratki (zdj. ilustracyjne)

Projekt rozporządzenia ministra zdrowia z 8. lutego „w sprawie programu pilotażowego w zakresie świadczeń opieki zdrowotnej zapewnianych przez platformę pierwszego kontaktu oraz centra medycznej pomocy doraźnej” informuje o pięciu powiatach, w których zostanie przetestowana nowa forma świadczenia nocnej i świątecznej opieki medycznej. W każdym powiecie będą obsługiwać pacjentów centra medycznej pomocy doraźnej.

Poradnik Zdrowie: teleporada

Nocna teleporada usprawni funkcjonowanie szpitali?

Nowy program nie przewiduje zwiększenia liczby placówek udzielających nocnej i świątecznej pomocy. Projekt będzie realizowany z udziałem świadczeniodawców udzielających pomocy z zakresu nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej, jednak zakres ich świadczeń zostanie poszerzony.  

- Głównym celem pilotażu jest poszerzenie zakresu udzielanych świadczeń oraz wprowadzenie dodatkowego elementu, jakim jest uzyskanie pomocy za pośrednictwem platformy pierwszego kontaktu - tłumaczy Justyna Maletka z Biura Komunikacji MZ.

Teleporady będą świadczone głównie na poziomie platformy pierwszego kontaktu pacjenta, co nie wyklucza udzielania teleporad przez Centra Medycznej Pomocy Doraźnej.

Mniejsze kolejki na SOR

- Należy wskazać na rolę platformy pierwszego kontaktu, na poziomie której pacjent będzie prawidłowo pokierowany w zakresie otrzymania opieki doraźnej. Pacjenci, którzy nie wymagają osobistego kontaktu z lekarzem, otrzymają pomoc w formie teleporady, co wpłynie na zmniejszenie obciążenia SOR-ów - podkreśla Justyna Maletka.

Zdaniem MZ zmiany te spowodują, że na SOR będą zgłaszali się pacjenci, którzy rzeczywiście wymagają osobistej wizyty, co znacznie usprawni funkcjonowanie oddziałów.

- Jednym z elementów oceny pilotażu jest ustalenie, na ile wprowadzone rozwiązania zmniejszają obciążania SOR-ów i izb przyjęć - wskazuje Justyna Maletka.

Zapytana co z pacjentami z powiatów, w których nie ma SOR-ów, odpowiedziała:

- W powiatach, w których nie funkcjonuje szpital, centra medycznej pomocy doraźnej - oprócz świadczeń nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej - będą także udzielać wybranych świadczeń specjalistycznych związanych z najczęściej występującymi urazami, wymagającymi pilnej interwencji z zakresu chirurgii i ortopedii.

Nowy projekt budzi obawy

Oparcie systemu nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej na teleporadach i kontakcie telefonicznym z pielęgniarką, położną lub lekarzem budzi obawy dyrektorów szpitali. - Głównym powodem tej reorganizacji jest niedobór personelu medycznego - wskazują. Podkreślają także, że pacjenci niechętnie korzystają z porad w formie telefonicznej z uwagi na długi czas oczekiwania na linii.

W ramach pilotażowego programu MZ, rozmowa z personelem medycznym będzie możliwa dopiero po dodzwonieniu się na ogólnopolski numer kontaktowy oraz po wypełnieniu formularza na stronie gov.pl./dom. Kolejny etap to wywiad z pacjentem w celu skierowania do centrum medycznej pomocy doraźnej lub powiadomienia o konieczności skontaktowania się z nr 112. Po tej wstępnej weryfikacji udzielona zostanie informacja na temat wolnych terminów przyjęć w centrum pomocy doraźnej.

Projekt rozporządzenia MZ został skierowany do etapu uzgodnień, opiniowania i konsultacji publicznych 8 lutego.