Niesamowita akcja znanego youtubera. Dzięki niemu tysiąc pacjentów odzyskało wzrok

2023-01-31 11:41

Amerykański youtuber i filantrop MrBeast wyszedł z wyjątkową inicjatywą. Udało mu się sfinansować operację zaćmy tysiąca pacjentów. - Połowa wszystkich przypadków ślepoty na świecie to ludzie, którzy potrzebują 10-minutowej operacji – przekazał okulista Jeff Levenson, będący głównym ogniwem w tym projekcie.

Amerykański youtuber i filantrop MrBeast pomógł pacjentom z zaćmą
Autor: GettyImages Amerykański youtuber i filantrop MrBeast pomógł tysiącom pacjentów z zaćmą

Jimmy Donaldson, znany też jako MrBeast jest znanym i lubianym amerykańskim youtuberem, który słynie z wielu działań charytatywnych. Kiedyś zorganizował akcję sadzenia 20 milionów drzew. Ostatnio stworzył niezwykłą inicjatywę "1000 niewidomych osób widzi po raz pierwszy".

Zaćma - objawy i leczenie

28 stycznia influencer udostępnił za pośrednictwem platformy YouTube ośmiominutowy filmik, w którym ogłosił, że tysiąc osób cierpiących na zaćmę (tzw. postępujące zmętnienie soczewki) odzyskało wzrok. Jest to grono pacjentów, które nie było stać na pokrycie kosztownej operacji z własnej kieszeni.

Wyjątkowa akcja dla pacjentów z zaćmą

– Leczymy ślepotę tysiąca ludzi – mówi Donaldson w swoim nagraniu. Jego konto obserwuje 130 mln fanów. Wideo wzbudziło ogromne zainteresowanie internautów. Uzyskało prawie 50 mln wyświetleń w ciągu pierwszych dni od momentu publikacji.

Dzięki tej inicjatywie udało się sfinansować zabieg zaćmy tysiąca niewidomych lub prawie niewidomych pacjentów. Nagranie, które zostało udostępnione przez youtubera, zawiera chwytające za serce sceny pokazujące reakcje pacjentów przed i po operacji. Osoby te odzyskały wzrok i znów mogą wyraźnie widzieć.

MrBeast zaprosił do współpracy okulistę i chirurga Jeffa Levensona. Od ponad dwóch dekad specjalista ten prowadzi w Jacksonville na Florydzie program "Gift of Sight", czyli "Dar wzroku". Zapewnia finansowane wsparcie na zrealizowanie operacji dla pacjentów, którzy stracili wzrok z powodu zaćmy.

Levenson zwrócił uwagę w wywiadzie dla CNN, że "na całym świecie jest prawdopodobnie 200 mln ludzi, którzy są niewidomi lub prawie ślepi z powodu zaćmy i którzy nie mają dostępu do operacji".

- Połowa wszystkich przypadków ślepoty na świecie to ludzie, którzy potrzebują 10-minutowej operacji – mówił ekspert na nagraniu. Dodał, że zabieg ten zmienia diametralnie postrzeganie otaczającego świata przez pacjentów. Okulista wie coś o tym, ponieważ w przeszłości sam przeszedł podobną operację.

Tysiąc osób odzyskało wzrok. To zasługa znanego youtubera

Do tego niezwykłego projektu MrBeast i Levenson szukali pacjentów w różnych miejscach, m.in. schroniskach dla bezdomnych oraz placówkach medycznych, gdzie leczenie zaćmy jest bezpłatne. Odezwali się także do organizacji non-profit SEE International, która zapewnia opiekę okulistyczną najbardziej potrzebującym pacjentom na całym świecie.

W ciągu trzech tygodni na bezpłatny zabieg zaćmy zgłosiło się 1000 pacjentów z różnych zakątków globu, m.in. Brazylii, Hondurasu, Indonezji, Jamajki, Kenii czy Wietnamu. Lekarz przekazał, że niektórzy z nich byli pełni podziwu, że zadali sobie tyle trudu, aby przywrócić im wzrok zupełnie za darmo.

Levenson przeprowadził 40 zabiegów w jeden dzień. Nie opuścił sali operacyjnej od 8:00 rano do 18:00.

Jak poinformowała amerykańska telewizja informacyjna CNN, MrBeast nie tylko sfinansował operacje zaćmy, ale także przekazał darowizny pieniężne i prezenty dla znacznej części wyleczonych pacjentów.