Nie możesz znieść upału? Poznaj te sprawdzone sposoby na ochłodzenie organizmu

2022-07-27 8:54

Zbyt wysoka temperatura sprawia, że zaczynamy czuć się niekomfortowo. Dla osób bardziej wrażliwych – kobiet w ciąży, małych dzieci, osób starszych i tych z chorobami serca, upały są niebezpieczne. W tym gorącym okresie warto zwiększyć swoją tolerancję na ciepło i często chłodzić organizm. Jak tego dokonać?

Kobieta pracuje w upalny dzień
Autor: Getty Images

Zmiany klimatyczne napędzają wzrost fal upałów. Jedno z badań wykazało, że osoba urodzona w 1960 roku może doświadczyć średnio około czterech fal upałów, z kolei osoba urodzona w 2020 roku może doświadczyć aż trzydziestu fal upałów przy ociepleniu o 1,5°C. Mamy 50% szans na osiągnięcie tego poziomu w ciągu najbliższych dziesięciu lat. Dlatego podczas każdego upału warto zadbać o swoje bezpieczeństwo i zdrowie.

Odwodnienie organizmu: objawy i postępowanie

Sposoby na ochłodę

Przeprowadzone badania dowodzą, że wsadzenie stóp do zimnej wody jest dobrym sposobem na obniżenie temperatury ciała i utrzymanie prawidłowej pracy narządów. Zamoczenie nóg pomoże również zmniejszyć obrzęk w kostkach i stopach.

Jednak najszybszym i najskuteczniejszym sposobem schłodzenia organizmu jest chłodny – nie zimny - prysznic. Dużą popularnością cieszą się wentylatory, jednak co ciekawe, choć powiew z wentylatorów jest przyjemny, może być również szkodliwy. Wentylatory mogą pogorszyć samopoczucie, zwłaszcza w warunkach suchego upału, przyspieszając odwodnienie i choroby cieplne. Zgodnie z zaleceniami Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), używanie wentylatora w temperaturze powyżej 35°C nie zmniejsza szans na wystąpienie wyczerpania cieplnego i udaru cieplnego.

Ważne by nie zapomnieć o odpowiednim nawodnieniu organizmu. Doskonale sprawdzi się woda i ciepła herbata. Choć gorące napoje początkowo podnoszą temperaturę ciała, to ostatecznie powodują, że organizm zaczyna się pocić, co obniża jego temperaturę. Uważa się, że gorące napoje mogą być nieco bardziej skuteczne niż zimne.

By pokonać upał można zanurzyć się w wodzie np. morzu, jeziorze, basenie – ciało zanurzamy powoli, stopniowo i tylko w miejscach do tego przeznaczonych.

Zielone ściany

Upały są szczególnie uciążliwe w miastach, gdzie tworzą się miejskie wyspy ciepła - obszar metropolitalny jest o wiele cieplejszy niż otaczające go obszary wiejskie. Można temu zaradzić. Zielone ściany i dachy nie tylko ładnie wyglądają, ale chłodzą budynki nawet o 12℃. Zielone ściany nie tylko chłodzą budynek, ale również pomagają zaoszczędzić energię, która zostałaby wykorzystana do pracy klimatyzatora, a także zapewniają izolację akustyczną. Zielone ściany stały się popularne w dzielnicach Londynu, gdzie od 2008 roku stały się częścią lokalnej polityki planowania.

Pamiętaj o zwierzętach

W upały nie zapominajmy o zwierzętach. Pozostawienie w ogrodzie lub na balkonie naczynia ze świeżą wodą może mieć ogromne znaczenie dla dzikich zwierząt. Ptaki czy jeże bardzo docenią pożywienie i wodę, którą pozostawimy dla nich w tych trudnych warunkach pogodowych. Nie zapominajmy by zwierząt, tak jak oczywiście i ludzi nie pozostawiać w samochodzie. Zwierzęta na spacer najlepiej wyprowadzać rano lub wieczorem, kiedy nawierzchnia chodników i ziemi jest chłodniejsza.