Zrezygnuj z wentylatora w nocy. Ekspertka snu wylicza, czym to grozi

2024-07-10 12:29

Wentylatory znikają z półek sklepowych w zastraszającym tempie. Nic dziwnego, w końcu pozwalają schłodzić powietrze w domu i odetchnąć od upału. Niektórzy nie wyłączają wentylatorów nawet na noc. Zdaniem ekspertki od zaburzeń snu Christine Lapp to duży błąd, który może odbić się na zdrowiu.

Czy można spać przy włączonym wiatraku? Wentylator w nocy
Autor: Getty Images Zrezygnuj z wentylatora w nocy. Ekspertka snu wylicza, czym to grozi

Wakacje w pełni, upał daje w kość. Każdy szuka sposobów na ochłodzenie siebie i domu. W walce z doskwierającym gorącem może pomóc wentylator. Choć wiatraki zapewniają odpowiednią cyrkulację powietrza i znacznie większy komfort w czasie rosnących temperatur, to mają wiele minusów.

Czy można spać przy włączonym wiatraku?

Wystawianie się na regularny powiew chłodnego i suchego powietrza nie jest dobrym rozwiązaniem.

Wentylator unosi kurz, który zanieczyszcza powietrze, tym samym wywołując reakcje alergiczne – wyjaśnia ekspertki ds. zaburzeń snu Christine Lapp. W dodatku powietrze z urządzenia podrażnia skórę i wysusza śluzówkę oczu. Jak mówi ekspertka, "stały napływ powietrza z wentylatora w nocy może powodować nieprzyjemne uczucie suchości w jamie ustnej".

Niektórzy ludzie mają tendencję do spania z półotwartymi oczami. Chociaż zwykle ma to minimalne skutki uboczne, to jednak nadmiar suchego powietrza jest czynnikiem powodującym podrażnienie oczu, szczególnie u osób, które noszą soczewki kontaktowe – dodaje.

Poradnik Zdrowie: Zdrowo Odpytani, odc.6, bezsenność

Co więcej, powietrze z wentylatora wysusza drogi oddechowe, przez co śluzówka jest bardziej podatna na penetrację bakterii i grzybów. W konsekwencji prowadzi do rozwoju infekcji, np. zapalenia zatok z bólem głowy. Aby temu zapobiec, Lapp zaleca, aby pić dużo wody i zadbać o odpowiednią wilgotność w sypialni.

Pozostawiając na noc włączony wentylator, możemy obudzić się z bólem mięśni. – Podmuch zimnego powietrza z tego urządzenia może spowodować, że rano obudzimy się ze sztywnymi lub obolałymi mięśniami – tłumaczy.

Jak zasnąć w upał? 5 sposobów

Dr Christine Lapp radzi, aby nie spać w nocy przy włączonym wentylatorze – przynosi to więcej szkody niż pożytku. Poleca za to kilka domowych sposobów, które pomogą zasnąć w upał:

  1. używanie jedynie bawełnianej lub jedwabnej pościeli
  2. schowanie ciemnych zasłon, poduszek czy narzut
  3. wzięcie prysznica co najmniej 90 minut przed snem
  4. przykładanie wilgotnych okładów na czoło i klatkę piersiową
  5. włożenie prześcieradła do reklamówki i umieszczanie go na chwilę w zamrażarce.
Listen on Spreaker.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki