Nie możesz zasnąć? Te 4 produkty są idealne na problemy ze snem

2023-02-03 14:58

Dbasz o higienę snu, a mimo to nie możesz spać? Okazuje się, że brakującym elementem układanki może być dieta. Ekspertka radzi, co jeść przed snem, by pozbyć się problemów z zasypianiem.

Nie możesz zasnąć? Te 4 produkty są idealne na problemy ze snem
Autor: Getty Images Dieta pomoże rozwiązać problemy ze snem.

Znaczący wpływ na to, jak szybko zaśniesz, ma nie tylko stan zdrowia, stres czy niepokój. Jednym z czynników problemów ze snem może być również nieodpowiednia dieta.

Poradnik Zdrowie: bezsenność - co zrobić, aby zasnąć?

Te 4 produkty gwarantują dobry sen

Michelle Geraghty-Corns, założycielka EternalBeing i członkini Complementary Medical Association, zdradza receptę na dobry sen. Wystarczy, że do swojej diety dodasz te 4 produkty.

Banany

Te owoce najczęściej zjadamy o poranku. Warto jednak spożywać je na kolację, ponieważ są źródłem magnezu. Warto je jeść w połączeniu z masłem orzechowym.

"Banany są jednym z najlepszych pokarmów na sen, ponieważ zawierają wysoki poziom magnezu, który pomaga rozluźnić mięśnie i uspokoić organizm. Połączenie pokrojonych bananów z naturalnym masłem orzechowym to świetny sposób na regulację ciśnienia krwi, rozluźnienie mięśni i nerwów oraz poprawę jakości snu” - tłumaczy ekspertka.

Tłuste ryby

To, że jedzenie tłustych ryb pozytywnie wpływa na sen, zostało udowodnione naukowo. Z badania opublikowanego w Journal of Clinic Sleep Medicine wynika, że osoby, które jadły łososia trzy razy w tygodniu przez trzy miesiące, lepiej się wysypiały.

Wszystko dlatego, że ryby są źródłem kwasów tłuszczowych oraz witaminy D.

"Tłuste ryby dostarczają witaminy D i kwasów tłuszczowych omega-3, które pomagają regulować serotoninę w organizmie. Szczególnie zimą, kiedy poziom witaminy D jest zwykle niższy, ważne jest, aby spożywać ryby, aby wspomóc swój rytm snu" - wyjaśnia Michelle.

Orzechy

Pokarmem bogatym w magnez i cynk są orzechy. Wystarczy garść dziennie, by poprawić jakość snu. Warto sięgać przede wszystkim po orzechy włoskie, pistacje i migdały.

"Podczas gdy ludzie na ogół podjadają orzechy przez cały dzień, warto rozważyć zachowanie tego na drugą część dnia, aby wspomóc sen. Wcześniejsze badania wykazały, że magnez może zmniejszać stany zapalne i poziom kortyzolu, poprawiając jakość snu osób cierpiących na bezsenność" - powiedziała ekspertka.

Sok z wiśni

Jeśli zmagasz się z problemami z zasypianiem, sięgnij po naturalny sok z wiśni. Jest on źródłem nie tylko minerałów, lecz także melatoniny, dlatego pozytywnie wpływa na sen.

Jak tłumaczy Michelle, "Cierpki sok wiśniowy jest doskonałym napojem do spróbowania przed snem, jeśli masz trudności z zasypianiem lub spaniem w nocy. Sok zawiera składniki odżywcze, w tym magnez, fosfor i potas, a także duże ilości melatoniny. Wiadomo, że promuje senność, a melatonina pomaga regulować rytm dobowy".

Nie zapominaj o śniadaniu

Jedzenie wyżej wymienionych produktów przed snem może pomóc w walce z bezsennością. Ekspertka podkreśla również, że samo dodanie tych produktów do diety może nie być wystarczające. Należy również pamiętać o zachowaniu równowagi węglowodanowej w ciągu całego dnia. Dlatego Michelle zaleca, by nie pomijać śniadań. Zjedzenie porannego posiłku pozwala na utrzymanie stałego poziomu glukozy we krwi przez cały dzień.

"To, co zdecydujesz się zjeść na śniadanie, będzie dyktować poziom cukru we krwi przez resztę dnia, wywierając efekt domina na wzorce snu" – powiedziała Michelle.

Specjalistka zaleca, by na śniadanie sięgać po zdrowe tłuszcze, błonnik i białko, a rezygnować z cukrów prostych i sztucznych słodzików.