Naukowcy opracowali mikroczip, który mierzy hormon stresu we krwi
Naukowcy poszukują wciąż szybkiego i bezpiecznego sposobu diagnozowania tego, co dzieje się w naszym organizmie. Po to, aby znacznie wcześniej wykryć problemy zdrowotne i wdrożyć odpowiednie leczenie. Jednym z takich pomysłów jest mikroczip mierzący poziom stresu we krwi w czasie rzeczywistym.
W ramach badań zespół amerykańskich naukowców z Rudgers University opracował nowy mikroczip, który ma służyć do oceny stężenia znanego hormonu stresu kortyzolu (inaczej hydrokortyzolu) w czasie rzeczywistym. Kortyzol jest to hormon glikokortykosteroidowy wytwarzany przez warstwę pasmowatą kory nadnerczy. Powiązany jest z regulacją wielu aspektów zdrowia zarówno fizycznego, jak i psychicznego. Wysoki poziom kortyzolu może na przykład powodować zaburzenia snu lub atak paniki.
Mikroczip bazuje na tej samej technologii, co chipy komputerowe. Dokonuje on analizy kortyzolu na podstawie jednej kropli krwi. - Dzięki nanoczujnikom mikroczip może bezpośrednio wykrywać cząsteczki kortyzolu, bez potrzeby korzystania z innych cząstek jako etykiet – powiedział główny autor badania dr hab. Reza Mahmoodi. Jak wyjaśnił, mikroczip ma być narzędziem diagnostycznym do monitorowania naturalnych fluktuacji kortyzolu. Nie trzeba będzie w tym celu stosować kosztownych i uciążliwych urządzeń laboratoryjnych.
Aby sprawdzić, jak działa mikroczip, naukowcy poddali go różnym eksperymentom. Wskaźniki wykrywalności stężenia kortyzolu we krwi wyszły prawie tak samo wiarygodne, jak z podstawowego testu klinicznego ELISA (ang. enzyme-linked immunosorbent assay) stosowanego w diagnozowaniu chorób. Przeprowadzona analiza za pomocą mikroczipu w czasie rzeczywistym pozwoli podjąć szybką interwencję, aby unormować poziom kortyzolu.
Dla kogo przeznaczony jest mikroczip?
Dr hab. Reza Mahmoodi powiedział, że ten mikroczip może być też stosowany do pomiaru kortyzolu w płynach, takich jak ślina, mocz. Ma on przeznaczony dla osób zmagających się z dolegliwościami związanymi ze stresem, m.in. atakami paniki, depresją i wieloma innymi chorobami psychofizycznymi. Naukowcy zaznaczyli, że pacjenci będą mogli wykonywać test na poziom kortyzolu samodzielnie w warunkach domowych. To nowe narzędzie diagnostyczne ma być tańsze od konwencjonalnego testu ELISA i ma zmieścić się w pasku od zegarka.
Wyniki badania ukazały się na łamach czasopisma „Science Advances”.
Polecany artykuł: