Nowy sposób walki z rakiem. Pomocna okazała się szczepionka przeciw COVID-19

2022-11-14 10:28

Rak nosogardła, inaczej rak nosogardzieli, jest złośliwym nowotworem, który lokalizuje się w części nosowej gardła. Jego leczenie ma charakter skojarzony, czyli wymagana jest chemioterapia wraz z uzupełniającą radioterapią okolic guza. Chińscy naukowcy odkryli, że szczepionka przeciw COVID-19 może przynieść dobre efekty w walce z tą groźną chorobą.

Zbliżenie na rękę z kroplówką
Autor: Getty Images Naukowcy na tropie nowego sposobu walki z rakiem. Pomocna okazała się szczepionka przeciw COVID-19

Rak nosogardła jest stosunkowo rzadko występującym nowotworem w części nosowej gardła. Jego pierwszym objawem są powiększone węzły chłonne na szyi, które utrzymują się ponad dwa tygodnie. Wśród innych symptomów wymienia się m.in. nieżyt nosa, uczucie zatkanego nosa, bóle głowy czy pogorszenie słuchu. Do rozpoznania tej choroby niezbędne jest badanie histologiczne wycinka pobranego w trakcie biopsji. Natomiast leczenie polega na stosowaniu terapii onkologicznej za pomocą chemioterapii i radioterapii.

Jaki nowotwór zwiastuje krwawienie z odbytu?

Szczepionka przeciw COVID-19 a rak nosogardła

Duża grupa pacjentów, która walczy z rakiem nosogardłą, poddawana jest terapii, która aktywuje system immunologiczny. Grupa naukowców z dwóch ośrodków badawczych ze Szpitala Uniwersyteckiego w Bonn oraz ze Szpitala Uniwersyteckiego Shanxi zbadali, czy chińska szczepionka przeciw COVID-19 firmy SinoVac może być skuteczna w leczeniu tej choroby. Mieli jednak obawy, że preparat jednak mógłby zaburzać terapię.

Do badania zaangażowali 1500 pacjentów, którzy byli hospitalizowani w 23 szpitalach w różnych częściach Chin. Spośród nich niecałe 400 osób zostało zaszczepionych przeciw SARS-CoV-2.

Jak tłumaczyli uczeni, wiele nowotworów unika ataku układu immunologicznego w taki sposób, że oddziałują na pewien receptor odpornościowy komórek tzw. PD-1. Nawet już są dostępne leki, które potrafią temu przeciwdziałać. Według najnowszych badań preparat SinoVac działa w podobny sposób. Pacjenci po przyjęciu tej szczepionki lepiej reagowali na immunoterapię raka nosogardła.

Szczepionka przeciw COVID-19 pomocna w leczeniu raka

Jeden ze współautorów badania dr Jian Li ze Szpitala Uniwersyteckiego w Bonn podkreślił, że pojawiły się obawy związane z tym, iż szczepienia nie będą kompatybilne z terapiami anty-PD1. – Szczególnie dotyczyło to raka nosogardzieli, który podobnie jak SARS-CoV-2 dotyka górnych dróg oddechowych.

Wyniki badania pokazują, że osoby zaszczepione przeciw COVID-19 lepiej odpowiedzieli na terapię anty-PD-1 niż niezaszczepieni. Badacze dodali, że ci ochotnicy "nie doświadczali z większą częstością poważnych skutków ubocznych".

Na razie naukowcom trudno wytłumaczyć sposób działania tej zależności. Dr Qi Mei ze Szpitala Uniwersyteckiego Shanxi powiedział, że szczepienie przeciw COVID-19 aktywuje pewne komórki immunologiczne, które atakują guza. Tę wysuniętą hipotezę uczeni chcą wnikliwej zbadać w kolejnych analizach.