Naukowcy mają dobrą wiadomość dla kobiet, które przyjmują neuroleptyki i planują ciążę

2021-08-23 11:39

Wyniki badania przeprowadzonego przez naukowców sugerują brak związku pomiędzy prenatalną ekspozycją na leki przeciwpsychotyczne a przedwczesnym porodem. To pierwsza tego typu analiza populacyjna wykorzystująca bazę danych z kilkunastu lat.

dobra-wiadomosc-dla-kobiet-ktore-przyjmuja-neuroleptyki-i-planuja-ciaze
Autor: Getty Images

Badanie dostarcza dowodów na to, że kontynuacja leczenia neuroleptykami przez cały okres ciąży może być bezpieczna dla kobiety, jak i dla dziecka, a zaburzenia psychiczne matki wiążą się ze zwiększonym ryzykiem wystąpienia u dzieci ADHD lub zaburzeń ze spektrum autyzmu.

Ze względu na niejasne powikłania poporodowe i neurorozwojowe w przypadku prenatalnej ekspozycji na leki przeciwpsychotyczne wynikające z wcześniej przeprowadzonych badań, naukowcy przeanalizowali dane dokumentacji medycznych obejmujące wszystkie epizody ciąży kobiet w wieku od 15 do 50 lat, które urodziły żywe dzieci w okresie od 1 stycznia 2001 r. do 31 grudnia 2015 roku.

Autyzm. Co o nim wiemy? Jak wygląda życie z tym zaburzeniem?

Biorąc pod uwagę korzyści płynące z terapii zaburzeń psychosomatycznych matki w czasie ciąży odkrycie naukowców nie potwierdza zalecenia, aby kobiety zaprzestały regularnego leczenia podczas ciąży.

Wyniki badań zawierają pewne ograniczenia, m.in. dokumentacja medyczna dotyczyła tylko publicznej służby zdrowia, eksperci nie mieli możliwości potwierdzenia, że pacjentki przyjmowały podczas ciąży zalecone leki, a badanie dotyczyło tylko kobiet z Hongkongu, więc nie jest jasne czy wyniki można uogólnić.

Naukowcy tłumaczą konieczność dalszych analiz korzyści przyjmowania neuroleptyków przez ciężarne z aktywnymi zaburzeniami psychotycznymi dla nich i ich potomstwa.

O autorze
P.Pupiec
Patrycja Pupiec
Redaktorka specjalizująca się w tematyce promocji zdrowia i psychologii. Ciekawość ludzi i ich historii popycha ją do podejmowania trudnych społecznie tematów. Autorka cyklu #StrefaKobiety poświęconego zdrowiu kobiet, w którym rozmawia z lekarzem o profilaktyce i problemach, z jakimi się zmagają. Lubi być na bieżąco, dlatego śledzi naukowe odkrycia, zwłaszcza te dotyczące medycyny. Prywatnie miłośniczka zwierząt, pieszych wędrówek i twórczości Edwarda Stachury.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki