Nagroda Prezydenta WFH dla Bogdana Gajewskiego, prezesa Polskiego Stowarzyszenia Chorych na Hemofilię

2018-05-30 13:29

Podczas tegorocznego światowego kongresu World Federation of Hemophilia (WFH 2018), który odbywał się w dniach 20-24 maja br. w Glasgow, po raz pierwszy rozdano nagrody Prezydenta WFH. To prestiżowe nagrody przyznawane osobom indywidualnym lub organizacjom za długoletnie zaangażowanie oraz działalność, która doprowadziła dla znaczących zmian dla środowiska osób chorych na hemofilię w danym kraju.

Biopsja: rodzaje biopsji i przebieg badania
Autor: Getty Images

Jednym z trzech nagrodzonych jest Bogdan Gajewski, prezes Polskiego Stowarzyszenia Chorych na Hemofilię. WFH doceniła go za długoletnie zaangażowanie w działalność na rzecz chorych na hemofilię, które doprowadziło m.in. do powstania Narodowego Programu Leczenia Chorych na Hemofilię i Pokrewne Skazy Krwotoczne oraz programu profilaktycznego dla dzieci chorych na hemofilię.

- Nagroda była dla mnie dużym zaskoczeniem. Oprócz mnie dostały ją dwie osoby: jedna z Hondurasu, druga z Nigerii. Cesar Garrido, ojciec chłopca chorego na hemofilię z Wenezueli, opowiadał, że byłem jedynym z czterech kandydatów z całego świata, który został przyjęty bezapelacyjnie przez wszystkich. WFH dostrzega naszą nieugiętość i stałe starania o lepsze leczenie chorych w ciągu wielu lat – mówi Bogdan Gajewski.

Misją WFH, która zrzesza organizacje z ponad 140 krajów, jest poprawa opieki nad osobami z wrodzonymi zaburzeniami krzepnięcia na całym świecie.