Nadciąga wiatr fenowy. Pogodowy armagedon może mieć fatalny wpływ na zdrowie

2022-05-28 8:01

Po słonecznej pogodzie sprzed kilku dni pozostało jedynie wspomnienie - synoptycy ostrzegają, że pogoda może mieć teraz wyjątkowo zły wpływ na nasze zdrowie i samopoczucie. W trakcie silnych wiatrów - określanych również jako wiatry fenowe - aż u 70 proc. ludzi mogą pojawić się objawy choroby fenowej, w tym ból głowy, osłabienie i problemy z koncentracją.

Nadciąga wiatr fenowy. Pogodowy armageddon może mieć fatalny wpływ na zdrowie
Autor: Getty Images

Synoptycy z Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej - Państwowego Instytutu Badawczego nie mają dla nas dobrych wieści na ten weekend. Pogoda ma być bardzo zmienna, czekają nas zarówno przelotne deszcze, jak i przejściowe rozpogodzenia. Odczuwaną temperaturę - również niezbyt wysoką - może obniżać silny wiatr. To za jego sprawą w ten weekend możemy czuć się wyjątkowo źle.

Wszystkiemu winny wiatr fenowy

W sobotę 28 maja Polska będzie pod wpływem niżu znad Finlandii, w chłodnym powietrzu polarnym morskim z domieszką powietrza arktycznego. Ciśnienie będzie wolno rosło. Z kolei w niedzielę 29 maja ciśnienie będzie się nieznacznie wahać.

Niemal w całym kraju będzie też wiało - wiatr, w zależności od rejonu kraju, ma osiągać prędkość od 70 do 110 km na godzinę. Na części kraju zapowiadany jest wiatr fenowy (w górach znany jako halny) - ciepły, suchy i porywisty. Wiatry tego typu mogą znacząco podwyższać temperaturę w krótkim czasie, jednak w czasie, gdy wieją - w związku z niekorzystną sytuacją biometeorologiczną - wiele osób skarży się na pogorszenie samopoczucia.

Jakie są objawy choroby fenowej?

Mimo, że "choroba fenowa" nie została uznana za oficjalną jednostkę chorobową, jej objawy są dobrze znane aż 70 proc. społeczeństwa. Podczas wietrznej pogody meteopaci, czyli osoby wrażliwe na zmiany pogody i wahania ciśnienia skarżą się na bezsenność i silne pogorszenie samopoczucia. Organizm może bardzo różnie reagować na silny wiatr. Najczęściej jednak choroba fenowa daje określone objawy:

  • migrenowy ból głowy
  • rozdrażnienie
  • pogorszenie nastroju i smutek
  • niechęć do działania
  • problemy z koncentracją
  • niepokój i lęk
  • silne pobudzenie.

Zaobserwowano, że przy wietrznej pogodzie - zwłaszcza, gdy wieje halny - rośnie liczba prób samobójczych.  

Poradnik Zdrowie: jakie badania zrobić raz do roku?

Te dolegliwości mogą nasilać się w trakcie silnego wiatru

Niekorzystne warunki bio-meteo mogą wpływać również na ogólny stan zdrowia, zwłaszcza w przypadku osób, które chorują przewlekle. Gdy spada temperatura, zwężają się również naczynia krwionośne - co zwiększa ryzyko powikłań związanych z chorobami sercowo-naczyniowymi.

Porywisty wiatr może źle wpływać zwłaszcza na osoby, które chorują na: