Możesz wyglądać młodo, a mieć stare organy. Prosty test wskaże prawdę
Zespół naukowców ze Stanford University zbadał rodzaj białek obecnych we krwi. Dzięki temu można określić, który z narządów człowieka szybciej się starzeje. Przełomem w ustaleniach jest obecność sztucznej inteligencji.
Badania przeprowadzone na zwierzętach wykazały, że proces starzenia przebiega w zróżnicowany sposób. Oznacza to, że każdy narząd starzeje się w innym tempie. Naukowcy wykorzystali poziomy białek osocza krwi ludzkiej pochodzących z określonych narządów do pomiaru różnic w kontekście starzenia. Wyniki są zaskakujące.
Nowe odkrycie szansą na leczenie chorób
Proces starzenia powoduje pogorszenie struktury i funkcji tkanek w całym organizmie, co drastycznie zwiększa ryzyko większości chorób przewlekłych. Molekularne zrozumienie starzenia się narządów ludzkich ma kluczowe znaczenie dla rozwiązania globalnego problemu obciążenia chorobami. Nowoczesne podejście może zrewolucjonizować opiekę nad pacjentami, medycynę prewencyjną i opracowywanie leków
Zespół amerykańskich naukowców zbadało ponad 5,5 tysiąca ochotników. W pracach pomogła sztuczna inteligencja, która przeanalizowała krążące we krwi białka. Zdaniem autorów badań prosty test pozwoli na ocenę stanu poszczególnych narządów, wykazując, który z nich starzeje się najszybciej.
- Jesteśmy w stanie oszacować biologiczny wiek wybranego narządu u osoby wyglądającej na zdrową. To z kolei wskaże ryzyko chorób powiązanych z tych organem - wskazuje prof. Tony Wyss-Coray.
Starzenie narządów sprzyja chorobom
Naukowcy przeanalizowali 11 narządów układów i tkanek. Za pomocą sztucznej inteligencji sprawdzono serce, nerki, płuca, układ trawienny, mózg, wątrobę, trzustkę, mięśnie, tkankę tłuszczową, układ immunologiczny i krwionośny.
- Kiedy odnieśliśmy biologiczny wiek każdego z ochotników do dużej grupy ludzi bez widocznych chorób, zauważyliśmy, że 18,4 proc. osób po 50 roku życia miało przynajmniej jeden organ starzejący się znacznie szybciej od pozostałych - wyjaśnia autor badań.
Okazało się, że jedna na pięć osób ma jeden narząd, który starzeje się w przyspieszonym tempie, a ten proces wpływał na występowanie różnych chorób. Przykładem jest przyspieszone starzenie serca, które występowało bez żadnej choroby. Osoby te były aż 2,5 raza bardziej narażone na niewydolność serca niż osoby o normalnym wieku biologicznym tego narządu.
Przyspieszone starzenie się 10 z wymienionych narządów, układów lub tkanek, oprócz układu trawiennego wiązało się z podwyższonym ryzykiem śmierci. Wystarczyło także, aby jeden organ był znacznie starszy od pozostałych, a ryzyko zgonu wzrastało nawet o 60 procent.
Szybciej starzejący się mózg przyczyniał się do pogorszenia funkcji poznawczych w ciągu kolejnych pięciu lat. Wzrastało ryzyka wystąpienia i przyspieszonego postępowania Alzheimera. Natomiast przyspieszone starzenie nerek może prowadzić do nadciśnienia, cukrzycy, migotania przedsionków oraz zawału.