Może powodować aż 18 nowotworów. Najbardziej narażeni ludzie przed 40-stką

2023-07-07 13:31

Lekarze i naukowcy od wielu lat przypominają, że otyłość zwiększa ryzyko wielu śmiertelnych schorzeń. Teraz grupa ekspertów na podstawie dużych analiz odkryła, że nawet nadwaga w młodym wieku może zwiększać ryzyko zachorowania aż na 18 nowotworów. Części z nich nigdy nie wiązano z tym zdrowotnym problemem.

Może powodować aż 18 nowotworów. Najbardziej narażeni ludzie przed 40-stką
Autor: Getty Images Może powodować aż 18 nowotworów. Najbardziej narażeni ludzie przed 40-stką

Specjaliści od dawna zachęcają ludzi do utrzymywania prawidłowej masy ciała. To forma profilaktyki przed wieloma niebezpiecznymi schorzeniami. Lecz nowe badania naukowe opublikowane w czasopiśmie "Nature Communications" wykazały, że szczególnym zagrożeniem dla młodych ludzi jest nadwaga.

Nadwaga przyczynia się do rozwoju 18 rodzajów raka

Naukowcy na podstawie dużych badań, w których analizowano dane ponad 2,6 miliona dorosłych Hiszpanów, którzy nie ukończyli 40. roku życia, a byli wolni od raka w 2009 roku, odkryli, że nadwaga w młodym wieku może zwiększać ryzyko zachorowania aż na 18 chorób nowotworowych. Nigdy wcześniej nie wiązano aż tylu schorzeń z tym zdrowotnym problemem.

Oczywiście już wcześniejsze doniesienia mówiły o tym, że otyłość sprzyja rozwojowi wielu chorób, w tym także nowotworom takim jak rak piersi, rak trzustki czy rak jelita grubego. Lecz nowe badania wiążą nadmierną masę ciała z białaczką oraz chłoniakiem nieziarniczym.

Co więcej, badania wykazały, że nawet osoby niepalące miały większe ryzyko zachorowania na raka pęcherza oraz nowotwory głowy i szyi. Dlatego grupa badaczy stwierdziła, że ta korelacja to coś nowego, a nawet otyłości nigdy wcześniej nie łączono z tymi nowotworami.

- Nasze odkrycia wspierają strategie zdrowia publicznego w zakresie profilaktyki raka, koncentrujące się na zapobieganiu i zmniejszaniu wczesnej nadwagi i otyłości – wskazują autorzy analiz. Zaznaczają także, że wpływ otyłości na rozwój raka "nadal jest prawdopodobnie niedoceniany".

Poradnik Zdrowie: Gadaj Zdrów, odc. 7, Otyłość

"Najważniejsza rzecz, którą można zrobić, aby zmniejszyć ryzyko"

Eksperci przeanalizowani wyniki wskaźnika masy ciała (BMI) przez całe życie osób biorących udział w badaniu. Same analizy trwały 9 lat, a naukowcom zależało, by sprawdzić, czy u uczestników rozwinął się przez ten czas nowotwór.

W analizowanym okresie ponad 225 tys. uczestników otrzymało diagnozę raka. Co ważne odkryli, że osoby zmagające się z nadwagą lub chorujące na otyłość we wczesnej dorosłości, czyli poniżej 40. roku życia, wydają się mieć większe ryzyko zachorowania na chorobę nowotworową.

- Nasze dowody wskazują, że utrzymywanie prawidłowej masy ciała przez całe życie jest jedną z najważniejszych rzeczy, które ludzie mogą zrobić, aby zmniejszyć ryzyko zachorowania na raka, a wczesna profilaktyka w wieku dorosłym jest kluczowa – wyjaśnił jeden z autorów badania dr Heinz Freisling.

Łącznie aż 18 nowotworów naukowcy powiązali z nadwagą. - Wyniki naszego badania wspierają ponowną ocenę obciążenia nowotworami związanego z nadwagą i otyłością, które obecnie jest prawdopodobnie niedoszacowane – dodał ekspert.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki