Moderna bliska szczepionki na nowe warianty Omikronu? Jest komunikat

2022-07-12 13:53

Moderna poinformowała o dwóch nowych kandydatach na szczepionki przeciw nowym wariantom Omikronu. Jedną z nich zaprojektowano przeciw subwariantowi BA.1, drugą zaś – przeciw BA.4 i BA.5., które w ostatnich tygodniach odpowiadają za większość nowych przypadków COVID-19.

Moderna bliska szczepionki na nowe warianty Omikronu? Jest komunikat
Autor: Getty Images

Producenci szczepionek przeciw COVID-19 – w tym Moderna i Pfizer.Inc – już od pewnego czasu opracowują nowe szczepionki przeciw szybko rozprzestrzeniającym się podwariantom Omikronu - BA.4 i BA.5. W poniedziałek dane nt. dwóch nowych preparatów przedstawiła Moderna.

Nowe szczepionki to preparaty biwalentne

Jak poinformowała spółka, decyzja o opracowaniu szczepionek biwalentnych – a więc przeznaczonych do ochrony przed dwoma różnymi wariantami koronawirusa: oryginalnego wariantu z 2020 r i wariantu Omikron - oparta była na różnych preferencjach rynkowych.

Nowe dane kliniczne dotyczące szczepionki mRNA-1273.214, zaprojektowanej przeciwko podwariantowi BA.1, wykazały znacznie wyższą odpowiedź przeciwciał neutralizujących przeciwko szybko rozprzestrzeniającym się BA.4 i BA.5 w porównaniu z obecnie dopuszczonymi dawkami przypominającymi.

Z kolei drugi kandydat na dawkę przypominającą Moderny, oznaczony symbolem mRNA 1273.222, ukierunkowany jest na szczep BA.4/5 i jest rozwijany zgodnie z najnowszymi zaleceniami amerykańskiej Agencji ds. Żywności i Leków.

Jak poinformował cytowany przez agencję Reuters analityk Jefferies, Michael Yee, dane dotyczące dawki przypominającej przeciw wariantowi BA.1. wykazują „lepszą trwałość i odpowiedź przeciwciał”. Jednak w USA dominuje obecnie inny wariant Omicron, dlatego FDA prawdopodobnie zatwierdzi jako dawkę przypominającą preparat przeciwko wariantom BA.4. i BA.5.

Poradnik Zdrowie: szczepienia przeciwko COVID-19