Mobilny test pozwoli wykryć chorobę nerek. Jest niedrogi i dokładny

2022-07-06 10:26

Przewlekła choroba nerek dotyka około 9 proc. światowej populacji. Nowe urządzenie stworzone przez naukowców z Flinders University pozwoli mierzyć parametry istotne dla tego schorzenia. System testowy jest mobilny i niedrogi, ale przede wszystkim dokładny. Eksperci podkreślają, że każdy poradzi sobie z jego obsługą.

Mobilny test pozwoli wykryć chorobę nerek. Jest niedrogi i dokładny
Autor: Getty Images

Przewlekła choroba nerek może dotknąć każdego. Z czasem jest w stanie tak pogorszyć stan nerek, że całkowicie mogą przestać działać. Jednak dzięki odpowiedniemu leczeniu i monitorowaniu stanu zdrowia, chorzy są w stanie żyć długie lata z chorobą. To schorzenie diagnozuje się na podstawie badań krwi i moczu.

Gadaj Zdrów, odc. 2 Transplantacja

Każdy będzie w stanie zrobić test

Twórcy urządzenia podkreślają, że może posłużyć przede wszystkim pacjentom z obszarów oddalonych, wiejskich oraz społecznościom o ograniczonych usługach medycznych. Niedrogie urządzenie stworzone przez naukowców z Flinders University jest przenośne, więc nie wymaga wizyty w placówce medycznej. Nowy system testowy został wydrukowany w drukarce 3D.

Wyniki analiz zostały opublikowane w Sensing and Bio-Sensing Research (Elsevier), potwierdzają, że urządzenie bada stężenie albuminy w próbkach moczu przy pomocy zaawansowanego bioczujnika emisji indukowanej agregacją (AIE). Ten pomiar jest niezwykle istotny, ponieważ albuminuria wskazuje, że nerki danej osoby nie filtrują skutecznie białek krwi.

Jak podkreślają twórcy urządzenia, możliwe jest także dostosowanie systemu do potencjalnego monitorowania nowotworów, włókien amyloidowych i innych biomarkerów chorób. Współautorka badań prof. Karen Reynolds podkreśla: "Niezawodne, przenośne urządzenie do dokładnego pomiaru albuminy w moczu można wprowadzić do placówek badawczych w punktach opieki w społeczności, aby zmniejszyć potrzebę regularnych wizyt pacjentów z przewlekłą chorobą nerek w szpitalu lub klinice".

Eksperci podkreślają, że urządzenie może być z łatwością używane w terenie i obsługiwane przez każdego. System wymaga jedynie kamery cyfrowej, wbudowanych płytek z drukowanymi obwodami, pojedynczego źródła światła i dostępu do oprogramowania.

- Pomoże we wczesnym wykryciu choroby nerek, co jest niezbędne dla wczesnej interwencji, aby spowolnić jej postęp – dodaje prof. Reynolds.

Objawy choroby nerek

We wczesnym stadium rozwoju zwykle choroba nerek nie daje o sobie znać. Wykonanie badań pozwoli ją wykryć. W zaawansowanym etapie objawy obejmują zmęczenie, obrzęk kostek oraz stóp lub dłoni, duszności, złe samopoczucie i krew w moczu.

Jeśli powyższe objawy cię niepokoją, są uporczywe i wpływają na twoje funkcjonowanie, skonsultuj się z lekarzem. Tylko specjalista może potwierdzić, że są spowodowane chorobą nerek.