Ministerstwo zdrowia: będą nowe zalecenia i kary za brak maseczki w sklepie

2020-10-01 10:24

W związku z rosnącą liczbą zakażeń w sklepach będą większe kontrole obowiązku zakrywania nosa i ust. Nie będzie również upominania, lecz kary - ostrzega wiceminister zdrowia Waldemar Kraska w Polskim Radiu 24. Powód to stale rosnąca liczba zakażeń koronawirusem.

koronawirus
Autor: Getty Images

Jak informuje Polska Agencja Prasowa, wiceminister zdrowia wyraził zaniepokojenie tym, że część Polaków nie zakrywa ust i nosa w sklepach czy galeriach handlowych, co zwiększa ryzyko zakażenia koronawirusem. - Będą na pewno w tej chwili większe kontrole. Nie będzie już upominania, tylko niestety będą kary - podkreślił.

Jak podkreśla wiceminister, sklep to miejsce, gdzie przy dużej liczbie osób może dochodzić do zakażeń. "Maseczka, dystans, dezynfekcja - pamiętajmy o tym na co dzień" - zaapelował.

Waldemar Kraska został również zapytany o skuteczność kar nakładanych za nieprzestrzeganie obowiązujących obostrzeń. Jak powiedział, prawnicy MZ uważają, że obecne przepisy są wystarczające do nałożenia kary. Ale: - Jeżeli będzie taka potrzeba, na pewno w jakiś sposób uszczegółowimy te przepisy - dodał.

Wiceminister dopytywany był również o to, czy na okres Wszystkich Świętych, kiedy wielu Polaków przemieszcza się po kraju, by odwiedzić groby bliskich, pojawią się nowe zalecenia wydane przez Ministerstwo Zdrowia. Jak powiedział wiceminister: - Jest duże niebezpieczeństwo, że będziemy roznosić, niestety, koronawirusa po całym kraju. I dodał: - Myślę, że wydamy zalecenia na ten okres Wszystkich Świętych, abyśmy jednak ograniczyli te nasze wyjazdy, bo na pewno będzie to stwarzało duże niebezpieczeństwo. Zalecenia, według wiceszefa MZ, pojawią się na tydzień-dwa przed 1 listopada. 

ŹRÓDŁO: PAP

Łuaksz Szumowski wyszedł z domu. Co z koronawirusem?
Sonda
Czy uważasz, że to dobre rozwiązanie?