Minister zdrowia przekonuje: epidemia wygasa. I zachęca do udziału w wyborach

2020-07-10 17:23 Katarzyna Hubicz

Epidemia w Polsce wygasa, co pozytywnie zaskakuje, ale zachowajmy zdrowy rozsądek i pokorę - zaapelował podczas piątkowej konferencji prasowej minister zdrowia Łukasz Szumowski. I zachęcił do udziału w II turze wyborów prezydenckich, przypominając o pierwszeństwie w głosowaniu dla osób starszych powyżej 60 lat, opiekunów z dziećmi poniżej 3 lat, niepełnosprawnych i kobiet w ciąży.

Jak informuje Polska Agencja Prasowa, podczas piątkowej konferencji prasowej szef resortu zdrowia stwierdził, że "epidemia w Polsce jest w stanie zwijającym się, wygaszającym".

 Jego zdaniem świadczą o tym chociażby wyniki badań przesiewowych u osób wyjeżdżających do sanatoriów - w tej grupie odsetek chorych poniżej 1,7 promila. "To są drobne promile aktywnego wirusa" – zauważył.

Jednocześnie minister zdrowia dodał, że chociaż epidemia "pozytywnie zaskakuje", to nie zwalnia nas to "z pewnej pokory" i zachowania zdrowego rozsądku. Przypomniał, że wciąż należy pamiętać o zachowaniu bezpiecznej odległości w kontaktach z innymi ludźmi, noszeniu maseczek w przestrzeniach zamkniętych, np. w sklepie czy w środkach komunikacji miejskiej.

Zwrócił też uwagę na to, że powszechne stosowanie się do zasad sanitarnych, jak podczas I tury wyborów, ogranicza rozprzestrzenianie się wirusa.

Mówiąc o wyborach, powiedział: "Frekwencja była wyjątkowo duża, a nie odnotowaliśmy wzrostu zachorowań. Dlaczego? Bo Polacy zachowali się tam bardzo rozsądnie, bezpiecznie. Reżim sanitarny był zachowany. Komisje pilnowały tego. Widać było to było po tym, jak ludzie stali przed lokalami w kolejkach. Nie tłoczyli się. To jest dobre, odpowiedzialne i bezpieczne zachowanie" – przyznał.

Zachęcił też do wzięcia udziału w niedzielnej II turze wyborów, przypominając, że wprowadzono pierwszeństwo w głosowaniu dla osób starszych powyżej 60 lat, opiekunów z dziećmi poniżej 3 lat, niepełnosprawnych i kobiet w ciąży.

Przy okazji powtórzył swoje słowa sprzed kilku dni - że głosowanie w lokalu wyborczym jest bezpieczniejsze niż wyjście do sklepu, w którym często łamie się obostrzenia związane z przestrzenią zamkniętą: trzymanie dystansu, zakrywanie ust i nosa.

Źródło: PAP

II Tura wyborów mówi Andrzej Adamek - dyrektor bielskiej delegatury Krajowego Biura Wyborczego
Dr Paweł Grzesiowski o słowach prezydenta: 30 lat mojej pracy poszło na marne

Rozwijamy nasz serwis dzięki wyświetlaniu reklam.

Blokując reklamy, nie pozwalasz nam tworzyć wartościowych treści.

Wyłącz AdBlock i odśwież stronę.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

Czytaj e-wydanie cenie 1,00 zł i zyskaj dostęp do numerów archiwalnych! W nr 6/2020 "Zdrowia" m.in.: jak działają jelita, 10 pytań o wazektomię, uzależnienia a płeć, dłonie pod ochroną, ćwiczenia na smukłe nogi. "Zdrowie" to 76 stron rzetelnej wiedzy!

Dowiedz się więcej
Miesięcznik Zdrowie  6/2020
KOMENTARZE