Minimalnie inwazyjna, wielonarządowa operacja onkologiczna w CSK UCK WUM

2020-12-15 13:03

3 grudnia 2020 roku w Katedrze i Klinice Chirurgii Ogólnej, Transplantacyjnej i Wątroby Centralnego Szpitala Klinicznego Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, kierowanej przez prof. Krzysztofa Zieniewicza, po raz pierwszy przeprowadzono w pełni laparoskopową, jednoczasową anatomiczną resekcję wątroby oraz lewostronną hemikolektomię.

prof. Tadeusz Wróblewski i lek. Wacław Hołówko
Autor: Materiały prasowe Na zdjęciu: prof. Tadeusz Wróblewski i lek. Wacław Hołówko.

Wskazaniem do operacji u 59-letniej pacjentki był dwuogniskowy rak jelita grubego z przerzutem do wątroby w seg. 2/3. Ze względu na objawową kamicę pęcherzyka żółciowego wykonano równocześnie cholecystektomię.

W badaniu histopatologicznym rozpoznano dwuogniskowego raka gruczołowego jelita grubego pT3(m) N1b(3/21) M1 R0. Pacjentka w stanie ogólnym dobrym została wypisana z Kliniki w 5. dobie pooperacyjnej.

Operację wykonał zespól w składzie:

  • prof. Tadeusz Wróblewski,
  • lek. Wacław Hołówko,
  • lek. Jan Stypułkowski (asysta),
  • lek. Grzegorz Witek (asysta).

Pacjentkę znieczulała dr Marta Dec. Do operacji instrumentowała mgr Marzena Kaczmarska, funkcję pielęgniarki anestezjologicznej pełniła p. Ewa Sobczak.

prof. Tadeusz Wróblewski i lek. Wacław Hołówko
Autor: Materiały prasowe Na zdjęciu: prof. Tadeusz Wróblewski i lek. Wacław Hołówko.

- „Dostęp minimalnie inwazyjny na dobre zyskał uznanie w leczeniu chorób onkologicznych. Poza korzyściami takimi jak m.in. zmniejszenie bólu pooperacyjnego, zmniejszenie ryzyka zakażenia rany pooperacyjnej i krótszy okres rehabilitacji, pacjenci onkologiczni mogą szybciej podjąć leczenie uzupełniające. Wykonywanie jednoczasowych, laparoskopowych operacji wielonarządowych dodatkowo skraca czas od chirurgicznie radykalnego usunięcia nowotworu do momentu włączenia pooperacyjnej chemioterapii” - mówi lek. Wacław Hołówko, który w swojej pracy skupia się na minimalnie inwazyjnym sposobie leczenia chorób jamy brzusznej, w tym schorzeń onkologicznych.

Dzięki współpracy Kliniki Chirurgii Ogólnej, Transplantacyjnej i Wątroby WUM oraz Kliniki Chirurgii Ogólnej, Onkologicznej i Metabolicznej Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego działa ogólnopolski rejestr laparoskopowych resekcji wątroby.

Aktualnie w prowadzenie rejestru zaangażowanych jest 7 ośrodków, m.in. z Krakowa, Białegostoku, Lublina, Łodzi i Bydgoszczy.

Model 3D
Autor: Materiały prasowe Model 3D

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki