Miała 26 lat, gdy pojawiły się objawy Parkinsona. Zaczęło się od utraty węchu

2023-04-20 8:48

Wszystko zaczęło się od utraty węchu i smaku. Tak objawiała się choroba Parkinsona. Diagnozę poznała dopiero 16 lat później. Teraz pomaga innym, którzy zachorowali w tak młodym wieku.

Miała 26 lat, gdy pojawiły się objawy Parkinsona. Zaczęło się od utraty węchu
Autor: instagram.com/donnamarshall2470 Miała 26 lat, gdy pojawiły się objawy Parkinsona. Zaczęło się od utraty węchu

Według National Institute on Aging, choroba Parkinsona może powodować niekontrolowane ruchy, a nawet zaburzenia równowagi. Zwykle pogarsza się z czasem i dotyka osoby w wieku powyżej 60 lat. Są jednak wyjątki. Jednym z nich jest Donna Marshall.

Poradnik Zdrowie: Choroba Parkinsona

Objawy Parkinsona w młodym wieku

Donna Marshall doświadczyła objawów o wiele wcześniej. Miała tylko 26 lat, gdy straciła smak i węch. Kobieta nie szukała przyczyny tej przypadłości. 16 lat później, kiedy spacerowała po plaży, zdała sobie sprawę, że trzęsą jej się ręce.

Niedługo po tym u Donny zdiagnozowano chorobę Parkinsona, na którą w przeszłości zmarła jej matka, Margaret Marshall. Obecnie 54-letnia Donna przechodzi przez niektóre z tych samych dolegliwości. Jednym z wielu objawów choroby jest nietolerancja kofeiny i cukru – w tym piwa.

- Żaden środek pobudzający nie jest dla mnie dobry. (...) Cokolwiek takiego mnie pobudzi, nasili chorobę Parkinsona - powiedziała w wywiadzie dla “South West News Service”.

Trudy choroby i skutki uboczne leczenia

Marshall zaczęła także cierpieć na zaburzenia obsesyjno-kompulsyjne, które okazały się być efektem ubocznym jednego z wielu leków, które przyjmuje. Nie jest jedyną pacjentką, która doświadcza tego rodzaju działań niepożądanych.

To nie wszystko. 54-latka doświadcza także jednego z najcięższych objawów choroby Parkinsona, jakim jest dystonia.

Dystonia jest bolesnym zaburzeniem neurologicznym, charakteryzującym się niekontrolowanymi, powtarzającymi się skurczami mięśni, co prowadzi do nieprawidłowych ruchów i pozycji ciała. Objawy dystonii mogą występować w jednej określonej części ciała, takiej jak ręka, twarz lub szyja, lub dotyczyć całego ciała.

W przypadku Donny, dystonia dotyka jej stóp i pleców.

- W ogóle nie mogę chodzić, nie mogę nawet postawić jednej stopy przed drugą. (...) Najtrudniejszą rzeczą dla mnie jest to, że nie mogę prowadzić normalnego trybu życia. Tak więc zwykłe codzienne czynności, które normalnie byś robił, są trudne dla osoby z chorobą Parkinsona - dodała.

Niedawno miała wykonaną procedurę zwaną głęboką stymulacją mózgu, która, miejmy nadzieję, będzie w stanie złagodzić część jej bólu, ponieważ umieszcza urządzenie w twoim mózgu, aby stymulować pewne jego obszary.

Mimo tych wszystkich wyzwań, Marshall koncentruje się przede wszystkim na swojej dziewięcioletniej córce. Całym swoim sercem pragnie, aby mała Beau nie musiała oglądać żadnego z trudnych etapów tej ciężkiej choroby przewlekłej.

Jako osoba, u której zdiagnozowano chorobę Parkinsona w tak młodym wieku, Marshall zachęca innych, którzy mają tę samą diagnozę, do szukania wsparcia od innych chorych na Parkinsona.

- Myślę, że najlepszą rzeczą, jaką zrobiłam, było nawiązanie kontaktu z ludźmi takimi jak ja, którzy cierpią na chorobę Parkinsona w młodym wieku - podsumowała. 

Inne objawy choroby Parkinsona

Choroba Parkinsona to schorzenie neurodegeneracyjne, które objawia się przede wszystkim zaburzeniami ruchowymi. Najczęściej występującym objawem choroby Parkinsona jest drżenie spoczynkowe, czyli mimowolne drżenie rąk, nóg lub szczęki w czasie spoczynku.

Inne objawy choroby Parkinsona mogą obejmować:

  • powolność ruchów (bradykinezja);
  • utrudnione chodzenie, trudności w utrzymaniu równowagi;
  • zaburzenia mowy i trudności w połykaniu;
  • zaburzenia snu i zmiany nastroju, takie jak depresja i lęk.

Objawy choroby Parkinsona zazwyczaj postępują stopniowo i są spowodowane degeneracją neuronów odpowiedzialnych za produkcję neuroprzekaźnika dopaminy w mózgu. Leczenie tej choroby przewlekłej zwykle obejmuje stosowanie leków mających na celu zwiększenie poziomu dopaminy w mózgu oraz rehabilitację, terapię ruchową i wsparcie psychologiczne.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki