Męczą cię koszmary senne? Mogą być wczesnym objawem choroby, na którą jeszcze nie ma lekarstwa

2022-06-09 8:16

Koszmary senne od czasu do czasu miewa każdy z nas. Ich przyczyny są bardzo różne - wynikają z przeżyć w ciągu dnia, dręczących myśli i niepokoju, niekiedy również z niedoboru ważnych witamin. Teraz naukowcy doszli do wniosku, że w pewnych przypadkach mogą być one również wczesnym sygnałem ostrzegawczym jednej z chorób neurodegeracyjnych.

Męczą cię koszmary senne? Mogą być wczesnym objawem choroby, na którą jeszcze nie ma lekarstwa
Autor: Getty Images

Tą chorobą jest choroba Parkinsona, w której stopniowo dochodzi do zwyrodnienia struktur mózgu. Powoduje to różne objawy, wśród których najbardziej typowym jest drżenie mięśni, w tym rąk, a także spowolnienie ruchów i sztywność mięśni, wreszcie - charakterystyczny, powolny sposób chodzenia. Na chorobę Parkinsona póki co nie ma skutecznego leku, nie poznano również jak dotąd jej przyczyn.

Choroba Parkinsona daje o sobie znać wiele lat przed diagnozą

W przebiegu choroby Parkinsona dochodzi najpierw do uszkodzenia, a później do zanikania neuronów, które produkują dopaminę - jeden z najważniejszych neuroprzekaźników, a więc substancji, dzięki którym możliwe jest przekazywanie sygnałów między komórkami nerwowymi.

Substancja ta wpływa na szereg procesów zachodzących w organizmie, w tym na ciśnienie krwi, koordynację ruchową, napięcie mięśni, procesy emocjonalne czy na wydzielanie hormonów. Dlatego gdy zaczyna jej brakować, pojawiają się różne objawy. Na początku są one mało charakterystyczne i mogą przypominać objawy innych chorób.

Do wczesnych objawów choroby Parkinsona zalicza się m.in. zaburzenia nastroju i depresja, zaburzenia snu, zaparcia, osłabienie węchu, zmianę charakteru pisma, ból karku - mogą one poprzedzić pojawienie się typowych objawów choroby Parkinsona nawet o kilka lat.

Złe sny mogą być sygnałem choroby Parkinsona

Chorobę Parkinsona mogą także zwiastować koszmary senne - zwłaszcza, jeśli pojawią się one u osób dorosłych, które wcześniej nie doświadczały takich snów. Do takiego wniosku doszedł zespół naukowców z Uniwersytetu w Birmingham w Wielkiej Brytanii i tamtejszej kliniki neurologii we współpracującym z Uniwersytetem szpitalu miejskim.

Badacze poddali analizie dane 3818 mężczyzn z USA w wieku co najmniej 67 lat,  którzy brali już w innym badaniu populacyjnym - Osteoporotic Fractures in Men Study i na początku badania (które zaczęło się w 2003 r) nie mieli choroby Parkinsona. Badanie trwało do 2011 r, a w analizie naukowcy uwzględnili również wskaźnik, który badał częstotliwość występowania niepokojących snów.

Poradnik Zdrowie: Choroba Parkinsona

Wyniki badania, jakie opublikowano w The Lancet, sugerują, że starsi mężczyźni, którzy często mają koszmary senne, są aż dwukrotnie bardziej narażeni na późniejszą diagnozę choroby Parkinsona  niż mężczyźni, którzy takich snów nie mają. Jak podkreślają badacze: "Związek ten był istotny jedynie w ciągu 5 lat przed postawieniem diagnozy, co sugeruje, że częste niepokojące sny mogą być objawem zwiastującym PD."

Główny autor badania, dr dr Abidemi Otaiku, wyjaśnił: " Chociaż wczesne zdiagnozowanie choroby Parkinsona może być naprawdę korzystne, istnieje bardzo niewiele wskaźników ryzyka, a część z nich wymaga kosztownych badań szpitalnych lub są niespecyficzne. Chociaż musimy przeprowadzić dalsze badania w tej dziedzinie, identyfikacja znaczenia złych snów i koszmarów może wskazywać, że osoby, które doświadczają zmian w swoich snach w starszym wieku, powinny zasięgnąć porady medycznej”.