Masz skłonności do powstawania siniaków? To objaw niedoboru tej witaminy

2022-06-15 15:30

Odgrywa kluczową rolę w procesie krzepnięcia krwi i zapobiega zwapnieniu naczyń krwionośnych. Ta witamina wykazuje działanie przwciwazapalne i antybakteryjne. Bez niej twój organizm nie jest w stanie prawidłowo funkcjonować. Jak rozpoznać niedobór witaminy K?

siniak
Autor: Getty Images

Witamina K ma kluczowe znaczenie w wytwarzaniu ważnych białek potrzebnych do krzepnięcia krwi i budowy kości. Protrombina to pierwsze z nich, ponieważ jest zależna od tej witaminy i bierze udział w procesie krzepnięcia krwi. Drugim ważnym białkiem jest osteokalcyna, która potrzebuje witaminy K do produkcji tkanki kostnej.

Podobnie do witaminy E, witamina K jest rozpuszczalna w tłuszczach. Znajduje się w całym ciele, w tym także w mózgu, sercu, trzustce i wątrobie. Jest szybko rozkładana i wydalana wraz z moczem, dlatego ciężko osiągnąć toksyczne poziomy tej witaminy w organizmie.

Jakie witaminy powinny przyjmować dzieci?

Objawy niedoboru witaminy K

W przeciwieństwie do innych witamin rzadko jest stosowana jako suplement diety. Szczególnie niebezpieczny niedobór tej witaminy jest u noworodków. Właśnie one otrzymują domięśniowo jednorazową dawkę witaminy K w ciągu kilku godzin od urodzenia.

Dzienne zapotrzebowanie na witaminę K wynosi 120 mcg dziennie u mężczyzn i 90 mcg u kobiet. Choć jej niedobory są rzadkie, powinieneś zwrócić uwagę na kilka symptomów, które mogą świadczyć o tym, że ci jej brakuje.

Sygnały świadczące o niedoborze witaminy K w organizmie:

  • wydłużony czas krzepnięcia krwi
  • samoistne krwawienia i krwotoki z nosa
  • zbyt obfite miesiączki u kobiet
  • krwiomocz
  • skłonność do powstawania siniaków
  • podatność na infekcje
  • osteoporoza.

Klinicznie istotny niedobór witaminy K u dorosłych występuje rzadko i zwykle ogranicza się do określonych osób. Jeśli jednak zauważasz u siebie powyższe symptomy, warto skonsultować je z lekarzem.

Kto jest zagrożony niedoborem witaminy K?

Przede wszystkim na niedobór tej witaminy mogą cierpieć osoby chore na schorzenia związane z wchłanianiem składników odżywczych, czyli pacjenci zmagający się z celiakią albo chorobą Leśniowskiego-Crohna. Chorzy, którzy przyjmują leki zakłócające wchłanianie witaminy K, także powinni uważać. Podobnie jak osoby pijące dużo alkoholu lub poważnie niedożywione.