Masz problemy ze snem? Metoda 4-7-8 pozwoli ci szybko zasnąć

2022-06-03 13:58

Sen jest niezbędny dla zdrowia. Problemy ze snem mają wpływ na każdy aspekt życia – od samopoczucia fizycznego po twoje bezpieczeństwo. Zasypianie przychodzi ci z trudem? Prosta metoda pomoże ci szybko zasnąć.

kobieta w łóżku
Autor: Getty Images

Z roku na rok coraz więcej osób cierpi na zaburzenia snu. Najczęściej występującym zaburzeniem snu jest bezsenność. Medycyna snu, czyli somnologia, oprócz bezsenności zajmuje się także innymi problemami takimi jak bezdech senny i parasomnia.

Problemy ze snem wpływają na cały organizm. Sen - obok diety, stresu, stylu życia i genów - odpowiada za stan zdrowia człowieka. Jeśli nieprawidłowo się wysypiasz, możesz mieć problemy z koncentracją i pamięcią, narzekać na wahania nastroju, mieć niższy poziom energii, a nawet trudności z podejmowaniem decyzji.

Poradnik Zdrowie: zaburzenia snu

Jak stosować metodę 4-7-8?

Prosta technika oddechowa 4-7-8 opracowana przez dr Andrew Weila skupia się na oddechu i pomoże ci zasnąć. Jeśli regularnie będziesz ją stosować, uda ci się zasnąć w krótszym czasie. Sam autor metody twierdzi, że "działa jak naturalny środek uspokajający dla układu nerwowego".

Jak wykonać metodę 4-7-8? Połóż się wygodnie, a czubek swojego języka przytrzymaj na podniebieniu, tuż za górnymi przednimi zębami. Podczas wykonywania techniki 4-7-8 cały czas trzymaj język na swoim miejscu i powstrzymaj się od jego poruszania.

Wszystkie poniższe kroki wykonaj w cyklu jednego oddechu:

  • Rozsuń usta całkowicie wydychając nimi powietrze. Może pojawić się charakterystyczny świszczący dźwięk.
  • Następnie zamknij usta i weź cichy wdech przez nos, a w głowie odliczaj do czterech. [4]
  • Teraz wstrzymaj oddech na siedem sekund. [7]
  • Wykonaj kolejny świszczący wydech ustami przez osiem sekund. [8]

Kiedy ponownie wdychasz powietrze, inicjujesz nowy cykl oddechu. Wykonaj powyższy schemat przez cztery pełne oddechy, pamiętając o tym, że kluczową częścią praktyki jest wstrzymanie oddechu przez siedem sekund.

Skąd biorą się problemy ze snem?

Często przyczyną problemów z zasypianiem jest stres. Jeśli jesteś narażony na długotrwałe źródło stresu, twój organizm może to odczuwać, np. powodując problemy z zasypianiem. Technika 4-7-8 z pewnością może pomóc ci się zrelaksować i zasnąć, ale jeśli twoje problemy nie miną, skonsultuj się z lekarzem.