Maseczka ochronna a okulary: jak ją nosić, by nie parowały [SPRAWDZONE SPOSOBY]

2020-04-17 7:18 Katarzyna Hubicz

Ten problem zna każdy, kto nosi okulary: już po kilku chwilach od założenia maseczki ochronnej na koronawirusa szkła zaczynają parować, co uniemożliwia swobodne widzenie - i to niezależnie od tego, czy używasz maseczki ochronnej chirurgicznej, czy wielorazowej uszytej z tkaniny. Oto trzy najlepsze sposoby na to, by okulary nie parowały pod maseczką ochronną.

Maseczki stają się naszą codziennością. Nie zawsze przyjemną: trudno się przez nie oddycha, ścierają makijaż, uniemożliwiają swobodną komunikację, a często również - swobodne widzenie. Ten ostatni problem dotyczy każdego, kto nosi okulary.

Taka jest cena za bezpieczeństwo - co nie znaczy, że trzeba ją płacić. Są sposoby, dzięki którym okulary nie będą parowały po założeniu maseczki ochronnej.

Polecamy: Komunia święta w maseczce. O czym należy bezwzględnie pamiętać?

Chusteczka higieniczna zrolowana na nosie

Dzięki niej maseczka ochronną ściślej przylega do skóry, chusteczka częściowo pochłania również wydychane powietrze. Ten sposób zaproponował dr Harang, a jak to dokładnie działa, zobaczycie na poniższym filmiku: 

Woda z mydłem

Szkła nie będą parowały, gdy na ich powierzchni utworzona zostanie ochronna warstewka odpychająca wilgoć. Można to osiągnąć w prosty sposób: wystarczy umyć szkła w wodzie z dodatkiem mydlanej piany, a następnie strząsnąć ją i delikatnie przetrzeć szkła jednorazowym ręcznikiem.

Maseczka ochronna z drucikiem

Okulary parują dlatego, że ciepłe powietrze, jakie wydychamy, wydostaje się górą, nad maseczką ochronną. W takim przypadku warto zmienić maseczkę na taką z drucikiem, który wystarczy tylko odpowiednio wyprofilować, tak, by maska idealnie dopasowała się do twarzy, i by między nią, a skórą nosa i policzków nie było żadnych szpar. Wtedy powietrze będzie wydostawało się nie górą, ale dołem.

Polecamy także: 

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

Czytaj e-wydanie cenie 1,00 zł i zyskaj dostęp do numerów archiwalnych! W nr 6/2020 "Zdrowia" m.in.: jak działają jelita, 10 pytań o wazektomię, uzależnienia a płeć, dłonie pod ochroną, ćwiczenia na smukłe nogi. "Zdrowie" to 76 stron rzetelnej wiedzy!

Dowiedz się więcej
Miesięcznik Zdrowie  6/2020
KOMENTARZE