Maseczka ochronna a okulary: jak ją nosić, by nie parowały [SPRAWDZONE SPOSOBY]

2020-10-20 10:12

Zaparowane okulary - ten problem zna każdy, kto nosi okulary: już po kilku chwilach od założenia maseczki ochronnej na koronawirusa szkła zaczynają parować, co uniemożliwia swobodne widzenie. I to niezależnie od tego, czy używasz maseczki ochronnej chirurgicznej, czy wielorazowej uszytej z tkaniny. Oto najlepsze sposoby na to, by okulary nie parowały pod maseczką ochronną.

Maseczka ochronna a okulary: jak ją nosić, by nie parowały?
Autor: Getty Images

Zaparowane okulary od maseczki ochronnej to problem każdego, kto nosi okulary. Taka w pewnym sensie  cena za bezpieczeństwo - co nie znaczy, że trzeba ją płacić.

Są bowiem sposoby, dzięki którym okulary nie będą parowały po założeniu maseczki ochronnej.

Spis treści

  1. Maseczka ochronna z drucikiem
  2. Chusteczka higieniczna zrolowana na nosie
  3. Woda z mydłem
  4. Chusteczki i spraye hydrofobowe
  5. Regulacja nosków i zauszników w salonie optycznym

Maseczka ochronna z drucikiem

Okulary parują dlatego, że ciepłe powietrze, jakie wydychamy, wydostaje się górą, nad maseczką ochronną. W takim przypadku warto zmienić maseczkę na taką z drucikiem, który wystarczy tylko odpowiednio wyprofilować, tak, by maska idealnie dopasowała się do twarzy, i by między nią, a skórą nosa i policzków nie było żadnych szpar. Wtedy powietrze będzie wydostawało się nie górą, ale dołem.

Chusteczka higieniczna zrolowana na nosie

Dzięki niej maseczka ochronną ściślej przylega do skóry, chusteczka częściowo pochłania również wydychane powietrze. Ten sposób zaproponował dr Harang, a jak to dokładnie działa, zobaczycie na poniższym filmiku: 

Woda z mydłem

Szkła nie będą parowały, gdy na ich powierzchni utworzona zostanie ochronna warstewka odpychająca wilgoć. Można to osiągnąć w prosty sposób: wystarczy umyć szkła w wodzie z dodatkiem mydlanej piany, a następnie strząsnąć ją i delikatnie przetrzeć szkła jednorazowym ręcznikiem.

Chusteczki i spraye hydrofobowe

Po zastosowaniu (koniecznie na czyste, suche szkła) pozostawią one na szkłach specjalną warstwę odpychającą od nich wilgoć i parę. Efekt zazwyczaj utrzymuje się do chwili umycia szkieł, jednak gdy zaczną one parować wcześniej, preparat należy zastosować po raz kolejny.

Chusteczki nie są jednorazowe: każdą z nich można użyć nawet kilkanaście razy (informację o tym znajdziesz na opakowaniu).

Regulacja nosków i zauszników w salonie optycznym

Może pomóc wtedy, jeśli oprawki są zbyt blisko twarzy, co utrudnia swobodny przepływ powietrza. Regulacja nosków i zauszników nieco je odsunie, co może znacząco zmniejszyć parowanie szkieł.