Małpia ospa daje nowe objawy - twierdzą eksperci. Łatwo je pomylić z innymi chorobami

2022-07-22 11:06

Charakterystycznym objawem małpiej ospy jest bolesna wysypka, która początkowo przybiera postać płaskich plam, a później krostek i pęcherzy. Okazuje się, że lista symptomów tej choroby się wydłuża. Naukowcy odkryli, że ma ona nowe, nieznane oblicze – towarzyszą jej zmiany chorobowe między innymi w obrębie jamy ustnej.

Mężczyzna przed lustrem
Autor: Getty Images

Od początku maja 2022 roku odnotowano rosnącą liczbę przypadków małpiej ospy w krajach europejskich (m.in. Hiszpanii, Portugalii, Niemczech i Wielkiej Brytanii), Stanach Zjednoczonych i Australii. Do tej pory pozostawała chorobą endemicznie występującą w Afryce Środkowej i Zachodniej. W związku z rosnącą liczbą przypadków małpiej ospy naukowcy postanowili przeprowadzić badanie w celu identyfikacji jej objawów.

Takie objawy daje małpia ospa

Małpia ospa jest odzwierzęcą chorobą zakaźną, którą wywołuje wirus należący do rodzaju Orthooixvirus. Przenoszona jest na ludzi poprzez bliski kontakt z zarażoną osobą lub zwierzęciem. Światowa Organizacja Zdrowia wyjaśnia, że przeniesienie wirusa ze zwierzęcia na człowieka może nastąpić w wyniku bezpośredniego kontaktu z krwią, płynami ustrojowymi, zmianami skórnymi lub śluzówkowymi zakażonych zwierząt. 

Wśród typowych objawów małpiej ospy wymienia się: gorączkę, powiększenie węzłów chłonnych, ból głowy, bóle mięśni, bóle pleców, ból gardła, dreszcze, ogólne osłabienie organizmu oraz wysypkę skórną, która zaczyna się na twarzy i rozprzestrzenia na resztę ciała.

Badanie, którego wyniki opublikowano na łamach "The New England Journal of Medicine", pozwoliło na wskazanie nowych objawów małpiej ospy (ang. monkeypox). To odkrycie może być pomocne w diagnostyce tej choroby.

Poradnik Zdrowie: pasożyty

Naukowcy wskazali nowe objawy małpiej ospy

Jak wynika z badania, w wielu przypadkach zakażeń małpią ospą zidentyfikowano niecharakterystyczne objawy m.in. pojedyncze zmiany skórne w obrębie narządów płciowych oraz wrzody na ustach lub owrzodzenie odbytu. Naukowcy wskazują, że te objawy są podobne do objawów zakażeń przenoszonych drogą płciową (ang. Sexually transmitted infections, STI), przez co mogą być błędnie zdiagnozowane. U niektórych pacjentów zakażonych wirusem małpiej ospy pojawiały się trudności w połykaniu lub przechodzeniu pokarmów i płynów z jamy ustnej do żołądka. Pracownicy ochrony zdrowia powinni zwracać szczególną uwagę na nowe objawy, jakie daje małpa ospa – tak radzą badacze.

- Zidentyfikowaliśmy nowe symptomy małpiej ospy. Spodziewaliśmy się różnych problemów skórnych i wysypek. Stwierdziliśmy u jednej na dziesięć osób tylko pojedynczą zmianę skórną w okolicy narządów płciowych, a 15 proc. pacjentów odczuwało ból odbytu. Te różne prezentacje podkreślają, że zakażenia małpią ospą mogą zostać przeoczone, lub łatwo pomylone z powszechnymi infekcjami przenoszonymi drogą płciową, takimi jak kiła lub opryszczka – wyjaśnia lekarz dr John Thornhill z Barts NHS Health Trust i Queen Mary University of London w Wielkiej Brytanii. Podkreśla, że wyniki badania ułatwią identyfikację nowych przypadków małpiej ospy i pozwolą opracować strategie prewencyjne, szczególnie dla osób znajdujących się w grupie podwyższonego ryzyka.

Jak sugeruje prof. Chloe Orkin, należy rozszerzyć międzynarodową definicję małpiej ospy o nowe objawy, mogące prowadzić do hospitalizacji. – To pomoże lekarzom łatwiej rozpoznać zakażenie wirusem małpiej ospy i tym samym ograniczyć jego rozprzestrzenianie – dodaje.