Ma 115 lat i jest najstarszą kobietą na świecie. Każdego dnia sięga po ten produkt

2023-01-20 13:04

María Branyas Morera jest obecnie najstarszą żyjącą kobietą na świecie. 115-latka jest w świetnej formie, która zawdzięcza kilku ważnym nawykom. Jej cenne rady sprawdzą się u każdego.

Ma 115 lat i jest najstarszą kobietą na świecie. Każdego dnia sięga po ten produkt
Autor: Twitter Ma 115 lat i jest najstarszą kobietą na świecie. Każdego dnia sięga po ten produkt

W ubiegły wtorek Agencja Reutera poinformowała o śmierci najstarszej osoby na świecie. Teraz – jak podaje Gerontologiczna Grupa Badawcza, która stoi za światową listą stulatków – najstarszą żyjącą osobą na świecie jest María Branyas Morera.

115-latka już niedługo będzie obchodzić kolejne urodziny

Pochodząca ze słonecznej Hiszpani Maria Branyas Morera ma 115 lat. Kolejne urodziny kobieta będzie obchodzić już niedługo, bo 4 marca. Jest matką dla trójki dzieci, a do tego babcią 11 wnucząt oraz prababcią 13 prawnuków.

Morera od ponad dwudziestu lat mieszka w domu opieki w Olot. Stan zdrowia kobiety robi wrażenie. W 2020 r. pokonała zakażenie COVID-19 i tym samym została najstarszą osobą na świecie, której się to udało, jednak jeszcze w tym samym roku została pobita przez Lucile Randon.

W młodości straciła słuch w jednym uchu. Kobieta stosuje specjalne urządzenie, które umożliwia jej komunikację. Za to wzroku może pozazdrościć Marii nie jeden 30-latek. Morera nawet w wieku 110 lat mogła samodzielnie czytać gazetę.

Najlepsze ćwiczenia dla seniorów

Mimo swojego wieku i doświadczenia życiowego Maria patrzy na świat w otwarty sposób. Kobieta wierzy, że każdego dnia jest w stanie nauczyć się czegoś nowego. 115-latka ma nawet konto na Twitterze, choć najprawdopodobniej nie prowadzi go samodzielnie.

Kobieta zdradza sekret długiego życia

Na początku roku na Twitterze Marii pojawił się nowy wpis. - Życie nie jest wieczne dla nikogo… W moim wieku nowy rok to prezent, skromne świętowanie, nowa przygoda, piękna podróż, chwila szczęścia. Cieszmy się razem życiem – napisano.

Wielokrotnie Maria była pytana o sekret swojego długiego życia. Kobieta przyznała, że to efekt szczęścia i genetyki. 115-latka dodała również, że z pewnością pomocne jest przestrzeganie zasad zdrowego odżywiania i stylu życia.

Maria podkreśliła także, jak ważni są w życiu ludzie. Zdaniem stulatki na jej korzyść wpływają osoby, którymi się otacza, a ci są autentyczni i pozytywni.

Kobieta zdradziła, że każdego dnia je jeden produkt. Chodzi o jogurt naturalny.