Lubelski lekarz z nominacją do „okulistycznego Nobla”. Kim jest prof. dr hab. n. med. Robert Rejdak?
Prof. Robert Rejdak, kierownik Kliniki Okulistyki Ogólnej USK nr 1 Uniwersytetu Medycznego w Lublinie, został nominowany do prestiżowej branżowej nagrody. Mówi się, że to "okulistyczny Nobel". Profesor nie tylko aktywnie dba o pacjentów - ma na koncie ponad 40 tys. operacji okulistycznych! - ale i organizuje szeroko zakrojone wsparcie dla lekarzy i pacjentów m.in. z Ukrainy.

Okulista z Lublina z nominacją do wyjątkowej nagrody
Wyjątkowe wyróżnienie, przyznawane przez Towarzystwo Chirurgów Zaćmy Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii (UKISCRS – United Kingdom & Ireland Society of Cataract & Refractive Surgeons), tym razem może trafić do prof. dr hab. n. med. Roberta Rejdaka, który został nominowany przez Ridley Eye Fundation za „wyjątkowy wkład w światową okulistykę na rzecz dobra ludzkości”.
W uzasadnieniu nominacji podkreślono zasługi profesora, takie jak upowszechnianie edukacji okulistycznej. Jego działania obejmują organizację licznych szkoleń, wykładów oraz inicjatyw edukacyjnych, które umożliwiają lekarzom z różnych regionów kraju i zagranicy dostęp do najnowszych osiągnięć naukowych oraz praktycznych metod leczenia schorzeń okulistycznych.
Prof. Rejdak z Lublina wspiera okulistów z Ukrainy
Szczególne uznanie zyskało jego zaangażowanie na rzecz osób poszkodowanych podczas wojny na Ukrainie. Gdy wielu pacjentów, z powodu napaści Rosji na Ukrainę, zostało pozbawionych dostępu do opieki medycznej, prof. Rejdak aktywnie wspierał kolegów-okulistów z Ukrainy i ich pacjentów.
Dzięki jego zaangażowaniu, organizowano wsparcie ukraińskich klinik okulistycznych. Działania prof. Rejdaka obejmowały zarówno bezpośrednie udzielanie pomocy medycznej, jak i koordynację wsparcia dla placówek medycznych funkcjonujących w warunkach znacznie utrudnionych przez trwający konflikt.
- Na nasz apel o pomoc dla ukraińskich okulistów błyskawicznie odpowiedzieli producenci i firmy zaopatrujące polską okulistykę. (…) Każdego dnia przybywa nam nowych ofiarodawców. Jesteśmy bardzo wdzięczni wszystkim partnerom za tę niezwykłą hojność. (...) Naszym obywatelskim obowiązkiem jest pomoc naszym sąsiadom w tej tragicznej sytuacji
- mówił prof. dr hab. n. med. Robert Rejdak, prezes Stowarzyszenia Chirurgów i Okulistów Polskich, szef Katedry i Kliniki Okulistyki Ogólnej i Dziecięcej Uniwersytetu Medycznego w Lublinie, po zorganizowaniu pierwszego transportu medycznego okulistycznego do Lwowa.
Również w Lublinie przyjmowano pacjentów z Ukrainy, których oczy ucierpiały wskutek działań wojennych, odniesionych ran i urazów.
Oprócz osób rannych i poszkodowanych w działaniach wojennych, w Lublinie leczone są pochodzące z Ukrainy osoby cierpiące z powodu przewlekłych schorzeń oczu, np. jaskry lub zaćmy.
4 choroby oczu, które powoduje cukrzyca
Lubelska okulistyka organizuje szkolenia dla lekarzy z całego świata
W Klinice Okulistyki Ogólnej USK nr 1 Uniwersytetu Medycznego w Lublinie odbywały się również specjalistyczne szkolenia dla okulistów z Ukrainy, obejmujące m.in. nowoczesne techniki chirurgii zaćmy i jaskry z wykorzystaniem technologii 3D oraz symulatora do ćwiczeń praktycznych.
Ponadto Lublin jest jednym z centrów Europejskiej Szkoły Okulistyki ESASO, której siedziba główna mieści się w szwajcarskim Lugano. Na całym świecie są cztery takie centra, m.in. w Singapurze. W Lublinie odbywają się też specjalistyczne kursy z zakresu chirurgii zaćmy, w których uczestniczą okuliści z kilku europejskich państw (w tym wspominani lekarze z Ukrainy).
Podczas szkolenia dla okulistów z Ukrainy, działania prof. Roberta Rejdaka obserwował prof. David Lockington, Prezydent Towarzystwa UKISCRS. Jego obecność zaowocowała nominacją prof. Rejdaka do wspomnianej nagrody. Wyróżnienie, o którym mowa, bywa określane jako „okulistyczny Nobel” – co podkreśla jego rangę i prestiż w środowisku medycznym.
Polecany artykuł:
Kim jest okulista prof. dr hab. n. med. Robert Rejdak
Prof. dr hab. n. med. Robert Rejdak to wybitny specjalista w dziedzinie okulistyki, absolwent Wydziału Lekarskiego Akademii Medycznej w Lublinie. Jest kierownikiem Kliniki Okulistyki Ogólnej Uniwersytetu Medycznego w Lublinie oraz Ponadregionalnego Centrum Leczenia Urazów Narządu Wzroku przy SPSK nr 1. Jest autorem licznych publikacji naukowych i książek z zakresu okulistyki.
Prof. Rejdak aktywnie uczestniczy w krajowych i międzynarodowych konferencjach oraz zjazdach (m.in. ESCRS, SOE, ARVO), pełniąc rolę wykładowcy i szkoleniowca. Koordynuje praktyczne szkolenia z chirurgii witreoretinalnej w Europejskiej Szkole Zaawansowanych Studiów Okulistycznych (ESASO) w Lugano i Lublinie.
Profesor jest też prezesem Stowarzyszenia Chirurgów Okulistów Polskich, członkiem Polskiego Towarzystwa Okulistycznego oraz amerykańskiego Association for Research in Vision and Ophthalmology (ARVO). Ponadto współtworzy i pełni funkcję redaktora naczelnego czasopisma „Ophthalmology Journal”. Dotychczas prof. Rejdak wykonał ponad 40 000 operacji okulistycznych
