Liam Neeson szczerze o swoich problemach ze zdrowiem. Pojawiły się z bardzo nietypowego powodu

2022-06-11 7:40

Niewiele brakowało, by kariera Liama Neesona zakończyła się wcześniej, niżby chciał. Słynny aktor przez wiele miesięcy zmagał się z silnymi bólami i skurczami mięśni nóg, które uniemożliwiały mu normalne funkcjonowanie. O swojej przypadłości gwiazdor jakiś czas temu opowiedział w programie w Radio 5 Live.

Liam Neeson szczerze o swoich problemach ze zdrowiem. Pojawiły się z bardzo nietypowego powodu
Autor: https://www.facebook.com/LiamNOfficial

Liam Neeson to brytyjski aktor, który zagrał w prawie 50 filmach i był nominowany do Oscara. Polskiej publiczności jest znany m.in. z filmów takich, jak Lista Schindlera, Uprowadzona, Gwiezdne Wojny, To właśnie miłość czy Włoskie wakacje.

W kwietniu 2022 r na ekrany weszła najnowsza produkcja z udziałem aktora: Memory, w którym gra zabójcę-eksperta, będącego celem dla organizacji przestępczej. W części z tych filmów, zwłaszcza nakręconych w ostatnich latach, mógłby jednak nie zagrać. Powodem były nękające go problemy zdrowotne.

Ból były tak silny, że nie mógł spać

Aktor przyznał, że przez wiele miesięcy zmagał się z silnymi skurczami mięśni, wywołującymi przewlekły ból - był on tak silny, że musiał na jakiś czas ograniczyć aktywność. O jednym z takich epizodów opowiedział w rozmowie w Radio 5 Live: "W środku nocy obudził mnie przeszywający ból w nodze. Bolało tak, że aż płakałem".

Problem wywołał nadmiar kofeiny  

Jak przyznał aktor, skurcze pojawiły się, ponieważ pił za dużo napojów zawierających kofeinę, przede wszystkim kawę. Kawa nie tylko wypłukiwała z jego z organizmu magnez, powodując silne skurcze, ale jednocześnie sprawiała - jak tłumaczył aktor - że w jego mięśniach gromadził się w nadmiarze kwas mlekowy. Kryształki kwasu mlekowego ocierały się zaś o wrażliwe włókna mięśniowe, wywołując nieznośny ból.

Kwas mlekowy może odkładać się w mięśniach z różnych powodów - a jednym z nich jest właśnie przedawkowanie kofeiny. Badania wykazały, że podczas ćwiczeń, szczególnie wytrzymałościowych, we krwi wzrasta stężenie glukozy - a gdy organizm ma za mało tlenu, którego potrzebuje, by przekształcić ją w energię, wytwarza kwas mlekowy. Jego stężenie wzrasta po spożyciu kofeiny. Tak było w przypadku Liama Neesona.

Kawa dobra na wszystko: poznaj właściwości kawy

Pomogły masaże i kawa bezkofeinowa

Liam Neeson opowiedział, że jego przyjaciel umówił go z masażystą, który pracował z wieloma tancerzami na Brodwayu. Częste masaże pomogły złagodzić ból, ale ten powracał.

Wtedy fizjoterapeuta spytał, czy aktor pije dużo kawy z kofeiną. A gdy potwierdził, specjalista doradził, by zmienić ją na kawę bezkofeinową. "Tak zrobiłem" - wspomina Neeson. - "I skurcze ustąpiły niemal całkowicie, bo w 90 procentach". Aktor przyznał, że jest teraz "uzależniony" od kawy i herbaty bez kofeiny, która wydaje się być bezpieczniejszą opcją. 

Objawy przedawkowania kofeiny

Kofeinę bardzo łatwo jest przedawkować, znajduje się ona bowiem nie tylko w kawie, ale też w wielu innych napojach i produktach spożywczych, a nawet w lekach. Bezpieczną dawką kofeiny jest - wg. The Mayo Clinic - do 400 mg kofeiny dziennie, co odpowiada m.in. czterem filiżankom kawy z ekspresu lub dwóm napojom energetycznym.

Objawy przedawkowania kofeiny to przede wszystkim problemy z zasypianiem, drżenie mięśni, przyspieszone tętno, niepokój i lęk, ból i zawroty głowy, a także odwodnienie. Kofeina w nadmiarze może również doprowadzić do niedoborów ważnych witamin i składników mineralnych, w tym magnezu, żelaza, cynku oraz witamin z grupy B, a w konsekwencji m.in. do anemii.