Lepszy niż najlepsze leki na odchudzanie. Waga spada nawet 5 razy szybciej
Czy leki na odchudzanie mogą mieć konkurencję? Okazuje się, że nieduża i nieznana firma stworzyła preparat, który może być jeszcze skuteczniejszy, jeśli chodzi o szybką utratę kilogramów. Przeprowadzono badania kliniczne, które pozwoliły oszacować korzyści i ustalić skutki uboczne. Kiedy lek może trafić na rynek?
Nowy lek na odchudzanie - lepszy niż semaglutyd?
Leki na cukrzycę, które okazały się zarazem lekami sprzyjającymi odchudzaniu, zyskały grono wielbicieli, liczących na łatwą i szybką redukcję masy ciała. Chociaż nie zawsze stosowanie tych preparatów jest bezproblemowe, skutki uboczne nie odstraszają chętnych na szybkie chudnięcie.
Wydaje się, że zainteresowanie wspomnianymi lekami na odchudzanie może spaść tylko wtedy, gdy na rynek wejdzie nowy, jeszcze lepszy preparat. I, jak się okazuje, taki lek już pojawił się na farmaceutycznym horyzoncie.
Prace nad nowym lekiem na odchudzanie trwają. Środek jest już w fazie badań klinicznych. Lek, na razie znany jako VK2735, to efekt pracy mało znanej kalifornijskiej firmy biotechnologicznej. Uzyskane wyniki są bardzo obiecujące, a skutki odchudzania wydają się bardziej spektakularne niż w przypadku dotychczas topowych leków.
Nowy lek na odchudzanie w fazie badań klinicznych
Jak wykazały pierwsze badania VK2735, produkt firmy Viking Therapeutics, działa podobnie jak inne preparaty z tzw. grupy GLP-1. Wygląda na to, że nowy preparat może konkurować ze znanymi lekami na odchudzanie.
CZYTAJ TEŻ: Brali słynne leki na odchudzanie i cukrzycę. Teraz mają sparaliżowane żołądki
VK2735 podaje się w analogiczny sposób jak inne leki na odchudzanie, czyli raz w tygodniu jako zastrzyk. Na podstawie nowych badań stwierdzono, że utrata masy ciała może być nawet większa niż w przypadku innych konkurencyjnych preparatów.
VK2735 wpływa na hormon GLP-1, przez co hamuje apetyt i ogranicza poziom cukru we krwi oraz na hormon GIP, związany z insuliną. VK2735 działa więc jednocześnie podobnie do leków z semaglutydem i do innego leku, tirzepatydu.
To podwójne działanie sprawia, że ostateczny rezultat odchudzania jest lepszy niż w przypadku innych środków. Ustalono, że w ciągu 13 tygodni badane osoby chudły średnio o 14,7 proc., na co osoby leczone samym semaglutydem potrzebowały 68 tygodni, a pacjenci zażywający tirzepatyd – chudli o 20 proc. w ok. 16 mies.
Na ten moment wśród skutków ubocznych VK2735 wymienia się mdłości, nudności, wymioty, a w bardzo rzadkich przypadkach (jak dotąd jeden pacjent) – odwodnienie. Potrzebne są jednak kolejne fazy badań, aby lek został dopuszczony do obrotu.