Leki na zgagę mogą leczyć także inne choroby? Nowe odkrycie

2021-11-16 19:28

Leki na zgagę mogą być stosowane w leczeniu chorób przyzębia. Taki wniosek płynie z najnowszych badań przeprowadzonych przez naukowców z Uniwersytetu w Buffalo.

Inhibitory pompy protonowej (IPP) to leki przepisywane na receptę i są stosowane w leczeniu schorzeń i dolegliwości odcinka przewodu pokarmowego, m.in. choroby refluksowej przełyku (GERD), refluksu żołądkowo-przełykowego, przełyku Barretta i wrzodów trawiennych.

Poradnik Zdrowie: refluks

Według najnowszych badań IPP mogą osłabić objawy chorób przyzębia, czyli postępujący stan zapalny, który niszczy dziąsła i otaczające tkanki wokół zęba.

Wyniki badania pokazują, że stosowanie inhibitorów pompy protonowej związane jest z płytszymi kieszonkami dziąsłowymi występującymi u osób niepalących. Naukowcy również doszli do wniosku, że leki na zgagę i refluks mogą pomóc w terapii periodontologicznej. W ich opinii mogą one mieć wpływ na zmianę kompozycji mikrobiomu jelitowego oraz na stan kości.

Inhibitory pompy protonowej a choroby przyzębia – co ich łączy?

Uczeni zatem postanowili sprawdzić, czy istnieje związek między IPP a chorobami przyzębia. Główny autor badania periodontolog z Uniwersytetu w Buffalo dr Lisa Yerka wraz ze swoim zespołem badawczym przeanalizowała dane medyczne 650 pacjentów niepalących, niechorujących na cukrzycę ani na inne schorzenia ogólnoustrojowe (np. na autoimmunologiczne choroby niezwiązane z tarczycą).

W ramach tej analizy badacze dokonali porównania głębokości kieszonek dziąsłowych u osób, które przyjmowały IPP i u tych, które ich nie stosowały. Aby ocenić zapalenie przyzębia, wykorzystali wskaźnik głębokości sondowania kieszonek.

Co ustalili autorzy badania? U osób niestosujących IPP odnotowano wyższy odsetek zębów z kieszonkami zębowymi o głębokości co najmniej 5 mm i 6 mm. Poza tym badacze zauważyli, że występują mniej zaawansowane choroby dziąseł przy dobrze leczonym refluksie. 

Grupa naukowców Uniwersytetu w Buffalo pochwaliła się swoimi zaskakującymi wnioskami badawczymi na łamach czasopisma naukowego „Clinical and Experimental Dental Research”.

Teraz uczeni postanowili zbadać jeszcze rolę IPP w patogenezie chorób przyzębia. Dlatego też ruszyli z prospektywnymi badaniami kohortowymi, randomizowanymi badaniami klinicznymi oraz badaniami z udziałem zwierząt.

Źródło: Bhavneet K. Chawla, Robert E. Cohen, Lisa M. Yerke, "Association between proton pump inhibitors and periodontal disease severity", badanie dostępne: 15.10.2021.  

Sprawdź, czy prawidłowo dbasz o zęby

Pytanie 1 z 4
Zęby powinno się czyścić raz dziennie