Lekarze z Katowic dokonali cudu. Dzięki nim roczny Antoś odzyskał wzrok

2023-01-16 9:32

Lekarze z Okręgowego Szpitala Kolejowego w Katowicach przywrócili wzrok rocznemu Antosiowi, który nie widział od urodzenia. To jedyny szpital w Polsce, który wykonuje podobne zabiegi. "Mój syn dostał szansę na normalne życie" - nie kryje wzruszenia mama chłopczyka.

Lekarze z Katowic dokonali cudu. Dzięki nim roczny Antoś odzyskał wzrok
Autor: fot. Andrzej Grygiel / Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego Lekarze z Katowic dokonali cudu. Dzięki nim roczny Antoś odzyskał wzrok

Okręgowy Szpital Kolejowy w Katowicach to placówka, w której wykonywanych jest wiele pionierskich zabiegów okulistycznych. W 2010 roku zespół tamtejszych okulistów pod przewodnictwem prof. dr hab. n. med. Edwarda Wylęgały jako pierwszy w Europie wszczepił pięciu pacjentom protezy rogówki wykonane z tytanu i pleksiglasu.

To również tu wykonany został pierwszy w kraju zabieg przeszczepienia rąbkowych komórek macierzystych, czy wszczepienia sztucznej rogówki. Kilka tygodni temu poinformowano, że lekarze, którym szefował prof. Wylęgała przywrócili wzrok niewidomemu od 30 lat pacjentowi z Ukrainy. Teraz mogą pochwalić się kolejnym sukcesem: dzięki ich pracy niewidomy od urodzenia chłopczyk będzie widział.

Poradnik Zdrowie: Zdrowo Odpytani, odc. 3 okulistyka

Dziecko miało dwa udane przeszczepienia rogówki

O zabiegu poinformował Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego, a także szpital na swoim profilu na Facebooku. Pacjentem był roczny Antoś, niewidomy od urodzenia. Matka chłopczyka, Edyta Stasiak, straciła nadzieję na to, że kiedykolwiek będzie widział. Ale stał się cud.

– Nigdzie nie potrafili mi pomóc. Walczyłam o jego zdrowie w wielu miejscach, tylko tu podjęto się leczenia mojego synka – mówi, cytowana w komunikacie urzędu marszałkowskiego.

– Dziecko obuocznie niewidome w ciągu miesiąca przeszło dwa udane przeszczepy. Dzięki temu jest szansa na pełne odzyskanie wzroku. Chłopczyk już „używa” oka, które przeszczepione było miesiąc temu - wyjaśnia dr hab. n. med. Dariusz Dobrowolski, który operował chłopca.

– Operacja przebiegła bez zarzutu. Jesteśmy w procesie tworzenia Europejskiego Centrum Okulistyki, co jest naturalną konsekwencją posiadanego potencjału kadrowego i sprzętowego - dodaje  Adam Trzebinczyk, dyrektor Okręgowego Szpitala Kolejowego. – Dzięki wsparciu marszałka Województwa Śląskiego ten potencjał możemy rozbudowywać i pomagać jeszcze większej ilości pacjentów. A warto podkreślić, że nasi lekarze jako jedyni w kraju przeprowadzają takie zabiegi u dzieci – mówi lekarz.

Mama chłopca nie kryje wzruszenia. – Jestem wdzięczna wszystkim, którzy pomogli odzyskać wzrok mojemu dziecku. Dzięki temu dostał szansę na normalne życie - mówi.

To wyjątkowo rzadkie i trudne zabiegi

Przeszczepienia rogówki u dzieci obuocznie niewidzących to zabiegi wyjątkowo rzadkie. – Rocznie z taką patologią powodującą obuoczne niewidzenie rodzi się jedno, dwoje dzieci w kraju - wyjaśnia dr hab. n. med. Dariusz Dobrowolski. –Dlatego to tak wyjątkowy i trudny zabieg.

Kolejny sukces katowickich lekarzy skomentował również marszałek województwa Jakub Chełstowski. – Inwestycje w służbie zdrowia to jedno. Jednak ważna jest także kadra, wysoko wykwalifikowane zespoły specjalistów, potrafiących ten sprzęt właściwie wykorzystać i dosłownie, dokonywać dzięki temu medycznych cudów. Gratuluję lekarzom tego sukcesu, zaś małemu Antosiowi życzę dużo zdrowia i dziś, kiedy właśnie dzięki naszym medykom w pełni odzyskał wzrok, to kolejnym, chyba jak najbardziej właściwym życzeniem będzie, by jego świat, który może wreszcie zobaczyć i nim się cieszyć, miał zawsze piękne kolory.