Lekarze ostrzegają: za kilka tygodni czeka nas olbrzymi wzrost zakażeń. Oto powód

2020-07-02 10:11

Lekarze z Porozumienia Pracodawców Ochrony Zdrowia prognozują, że już za dwa, trzy tygodnie czeka nas olbrzymi wzrost zakażeń koronawirusem. Wskazują również powód tak ponurej prognozy.

koronawirus
Autor: Getty Images

- Bez maseczek i bez zachowania dystansu. Na każdym niemal wiecu wyborczym obserwujemy łamanie podstawowych zasad reżimu sanitarnego. Obawiamy się, że za kilka tygodni będziemy zbierać żniwo - ostrzega Bożena Janicka, prezes Porozumienia Pracodawców Ochrony Zdrowia w komunikacie wydanym przez Porozumienie. 

Jak zaznaczyła: bez względu na polityczne rozstrzygnięcia, wszyscy możemy czuć się przegrani

Bożena Janicka przypomina, że kiedy kilka miesięcy temu ogłoszono pandemię koronawirusa, zgodnie z zaleceniami rządzących zamknęliśmy się w domach. - Kolejne obostrzenia nakazywały zdalną pracę, zamknięto szkoły, urzędy, jeden po drugim przekształcano szpitale w jednoimienne, a wejść do sklepów pilnowali pracownicy ochrony. Izolowaliśmy się od najbliższych, Wielkanoc minęła bez tradycyjnej święconki, zakazano ślubów, komunii…

Rząd się chwalił, że dzięki dyscyplinie obywateli Polska nie podzieliła losu Włoch, Francji, czy innych krajów europejskich. W końcu przyszło luzowanie obostrzeń, niby stopniowo, etapami, ale tak naprawdę z wielką siłą nakręciło lawinę ryzykownych zachowań" - zauważa.

Równocześnie zwraca uwagę na to, że dzisiaj, choć nadal mamy stan epidemii w Polsce i nadal istnieje obowiązek zasłaniania nosa i ust oraz zachowania dystansu oraz dezynfekowania rąk w wielu miejscach publicznych (sklepach, instytucjach, biurach) zasady te są obecnie kompletnie ignorowane.

"Najbardziej jednak jesteśmy przerażeni tym, w jaki sposób w czasie pandemii prowadzona była kampania wyborcza. Tłumy ściśniętych ludzi bez maseczek, skandujący nazwiska swoich liderów, w tym osoby starsze, znajdujące się w grupie ryzyka. Ale jak mają się zachowywać, skoro taki przykład dają im sami rządzący?

Tak działo się w wielu miastach, a ostatnio także w Koninie na targowisku, kiedy to mieszkańców odwiedził obecny prezydent. Sam nie miał maseczki, a wielu jego zwolenników, również bez maseczek przepychało się, żeby dotrzeć jak najbliżej. Mamy wrażenie, że wszystko przestało się liczyć.

Wszystko, z wyjątkiem jednego. Żeby iść do urn. W tym przypadku brzmi to złowieszczo, ale naprawdę obawiamy się, że już za dwa, trzy tygodnie za naszą nieostrożność zapłacimy najwyższą cenę, jaką jest zdrowie, a nawet życie" - ostrzega prezes PPOZ.

I apeluje, by w drugiej turze wyborów zachować ostrożność, gdyż zagrożenie nie minęło.

Źródło: PAP

Tak wygląda dezynfekcja po wyborach
Sonda
Bezpieczne czy nie?