Szczepionka na koronawirusa będzie obowiązkowa? Stanowisko MZ nie pozostawia wątpliwości

2020-07-02 8:15 Katarzyna Hubicz

Szczepionka na koronawirusa budzi wśród Polaków wiele kontrowersji - z badań wynika, że gdyby pojawiła się w tej chwili, skorzystałoby z niej niespełna 40 proc. osób. Niektórzy eksperci postulują więc, by szczepienie było obowiązkowe. Czy będzie? W tej sprawie wypowiedział się wiceminister zdrowia Janusz Cieszyński.

Pytanie o obowiązkowe szczepienia na koronawirusa padło podczas briefingu pasowego, w trakcie którego wiceminister zdrowia Janusz Cieszyński poproszony został o komentarz do wyników badania na temat stosunku Polaków do szczepienia przeciw COVID-19, przeprowadzonego przez Warszawski Uniwersytet Medyczny, Uniwersytet Warszawski oraz ARC Rynek i Opinia w dn. 2 - 9 czerwca 2020.

Z badania wynika, że 37 proc. Polaków skorzystałoby ze szczepionki przeciw COVID-19, gdyby była dostępna, 28 proc. ankietowanych zadeklarowało, że nie skorzystałoby ze szczepionki, a 34 proc. nie miało zdania.

Jak wyjaśnił wiceminister zdrowia: "Nie ma na ten moment takiego planu, by było to szczepienie obowiązkowe. Wszelkie decyzje zapadają wtedy, kiedy szczepionka jest dostępna i jest komplet informacji. Wtedy można podjąć decyzję w 100 proc. rzetelnie".

I dodał:" Jeśli chodzi o szczepionkę na koronawirusa – możemy powiedzieć, tak samo jak w przypadku innych szczepień, że wszystkie, które są dopuszczane przez resort mają potwierdzoną wartość medyczną".

Źródło: PAP

Posłuchaj o prawdach i mitach na temat szczepionek dla dzieci. To materiał z cyklu DOBRZE POSŁUCHAĆ. Podcasty z poradami.
Szczepionka na koronawirusa? Wirusolog wskazuje możliwości! [Super Raport]

Rozwijamy nasz serwis dzięki wyświetlaniu reklam.

Blokując reklamy, nie pozwalasz nam tworzyć wartościowych treści.

Wyłącz AdBlock i odśwież stronę.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

Czytaj e-wydanie cenie 1,00 zł i zyskaj dostęp do numerów archiwalnych! W nr 6/2020 "Zdrowia" m.in.: jak działają jelita, 10 pytań o wazektomię, uzależnienia a płeć, dłonie pod ochroną, ćwiczenia na smukłe nogi. "Zdrowie" to 76 stron rzetelnej wiedzy!

Dowiedz się więcej
Miesięcznik Zdrowie  6/2020
KOMENTARZE