Szczepionka na koronawirusa będzie obowiązkowa? Stanowisko MZ nie pozostawia wątpliwości

2020-07-02 8:15

Szczepionka na koronawirusa budzi wśród Polaków wiele kontrowersji - z badań wynika, że gdyby pojawiła się w tej chwili, skorzystałoby z niej niespełna 40 proc. osób. Niektórzy eksperci postulują więc, by szczepienie było obowiązkowe. Czy będzie? W tej sprawie wypowiedział się wiceminister zdrowia Janusz Cieszyński.

Szczepionka na koronawirusa: kiedy będzie gotowa?
Autor: Getty Images Trwają prace nad eksperymentalną szczepionką na koronawirusa z Chin

Pytanie o obowiązkowe szczepienia na koronawirusa padło podczas briefingu pasowego, w trakcie którego wiceminister zdrowia Janusz Cieszyński poproszony został o komentarz do wyników badania na temat stosunku Polaków do szczepienia przeciw COVID-19, przeprowadzonego przez Warszawski Uniwersytet Medyczny, Uniwersytet Warszawski oraz ARC Rynek i Opinia w dn. 2 - 9 czerwca 2020.

Z badania wynika, że 37 proc. Polaków skorzystałoby ze szczepionki przeciw COVID-19, gdyby była dostępna, 28 proc. ankietowanych zadeklarowało, że nie skorzystałoby ze szczepionki, a 34 proc. nie miało zdania.

Jak wyjaśnił wiceminister zdrowia: "Nie ma na ten moment takiego planu, by było to szczepienie obowiązkowe. Wszelkie decyzje zapadają wtedy, kiedy szczepionka jest dostępna i jest komplet informacji. Wtedy można podjąć decyzję w 100 proc. rzetelnie".

I dodał:" Jeśli chodzi o szczepionkę na koronawirusa – możemy powiedzieć, tak samo jak w przypadku innych szczepień, że wszystkie, które są dopuszczane przez resort mają potwierdzoną wartość medyczną".

Źródło: PAP

Szczepionka na koronawirusa? Wirusolog wskazuje możliwości! [Super Raport]
Sonda
Czy szczepionka na koronawirusa powinna być obowiązkowa?