Lekarze Kobietom wypisują za złotówkę recepty na "tabletkę po"

2017-08-02 12:03

Od niedzieli, 23 lipca 2017 roku pigułki "dzień po" można kupić tylko na receptę. Może ją wypisać każdy lekarz, nie tylko ginekolog. Grupa Lekarze Kobietom chcą pomóc paniom, które mają utrudniony dostęp do antykoncepcji awaryjnej i wypisują receptę na "tabletkę po" za 1 zł. Sprawdź, jak dostać taką receptę.

Lekarze Kobietom wypisują za złotówkę recepty na tabletkę po
Autor: Thinkstockphotos.com Lekarze Kobietom wypisują za złotówkę recepty na "tabletkę po"

Od niedzieli, 23 lipca 2017 roku pigułki "dzień po" można kupić tylko na receptę. Może ją wypisać każdy lekarz, nie tylko ginekolog. Jednak szybkie dostanie się do lekarz z NFZ czasami jest niemożliwe. Nawet jeśli się to uda, lekarz poproszony o tabletkę "po" może zasłonić się klauzulą sumienia i odesłać do innego specjalisty. Z kolei za prywatną wizytę trzeba zapłacić ok. 100 zł. Dochodzi do tego cena samej "tabletki po" - ellaOne, bo o niej mowa, kosztuje zwykle około 120 złotych. Nie każda kobieta może sobie pozwolić na taki wydatek. W odpowiedzi na trudniejszy dostęp do tabletki "dzień po" powstała inicjatywa Lekarze Kobietom. Grupa kilkudziesięciu lekarzy zdecydowała się wystawiać recepty kobietom w ramach akcji "Lekarze Kobietom" za symboliczną złotówkę, rezygnując z opłaty za wizytę w gabinecie prywatnym.

Lekarze Kobietom wypisują za złotówkę recepty na "tabletkę po"

Inicjatywa jest pomysłem dr Aleksandry Krasowskiej, lekarza psychiatry z Warszawy, członek Polskiego Towarzystwa Medycyny Seksualnej. Do tej pory przyłączyło się do niej około 150 lekarzy różnych specjalności z całego kraju. Oprócz ginekologów są też m.in. chirurdzy, interniści, kardiochirurdzy, radiolodzy, pediatrzy.

Najwięcej lekarzy biorących udział w akcji, jest w stolicy. Osobom z tego miasta i okolic Lekarze Kobietom zapewniamy szybką i bezproblemową pomoc. Niestety są województwa, w których żaden z lekarzy nie przystąpił do akcji. Chodzi m.in. o województwa lubelskie czy lubuskie.

Jak otrzymać receptę na "tabletkę po" za złotówkę?

Jak skorzystać z pomocy? W pierwszej kolejności pacjenta powinna się zgłosić do swojego lekarza rodzinnego, ginekologa lub lekarza nocnej pomocy lekarskiej. Jeżeli nie uzyska pomocy w tych miejscach, może wypełnić Kartę wizyty awaryjnej dostępnej na stronie internetowej Lekarze Kobietom. Następnie pacjentka otrzymuje kontakt do lekarza. Wizyta odbywa się za darmo - Lekarze Kobietom pracują pro bono.

Strona www Lekarze Kobietom: lekarzekobietom.pl

Strona facebookowa Lekarze Kobietom: facebook.com/lekarzekobietom