Przyjmujesz ten lek na bóle głowy? Lepiej zrób zapasy, bo nowych dostaw szybko nie będzie

2022-09-15 12:09

Lek stosuje wiele osób, a braki w jego dostawach wymuszą na pacjentach zmianę terapii. Przez kilka najbliższych miesięcy niedostępny będzie lek przeciwbólowy stosowany w leczeniu migreny - poinformował producent.

leki apteka
Autor: Getty Images

Chodzi o lek Zolmiles 2,5 mg i 5 mg. Lek przepisywany jest na receptę i z tego powodu wyłączona została jego sprzedaż w części aptek internetowych, które odsyłają pacjentów do aptek stacjonarnych. Ostatnie opakowania tego preparatu są jednak dostępne obecnie tylko w nielicznych aptekach na terenie kraju. 

Leku nie ma i przez pewien czas nie będzieProblemy z dostępnością leku zaczęły się już jakiś czas temu i potrwają jeszcze przez kilka miesięcy. Producent leku poinformował, że czasowa przerwa w dostawach wynika z braku substancji czynnej, stosowanej przy produkcji leku, czego konsekwencją są opóźnienia dostaw kolejnych jego partii.

O spodziewanym braku - jak podaje portal gdziepolek.pl - producent poinformował już właściwe urzędy, a także neurologów i lekarzy POZ, którzy przepisują lek swoim pacjentom.

Zolmiles - co to za lek i w jakim celu się go stosuje?

Zolmiles to lek przeciwmigrenowy z grupy leków zwanych tryptanami. Ma formę tabletek, które ulegają rozpadowi w jamie ustnej. Jego substancją czynną leku jest zolmitryptan, który zwęża rozszerzone naczynia krwionośne w głowie, łagodząc tym samym objawy napadu migrenowego związane z rozszerzeniem naczyń, takie jak ból głowy, nudności, wymioty, nadwrażliwość na światło i dźwięk.

Działa tylko na początku napadu migrenowego - nie powstrzymuje ataku, który już trwa. Nie powinny  go stosować osoby z wysokim ciśnieniem krwi, stwierdzonymi kiedykolwiek problemami z sercem, nadwrażliwością lub alergią na którykolwiek ze składników, a także osoby po udarze mózgu, ciężkimi zaburzeniami czynności nerek oraz osoby przyjmujące już w tym samym czasie niektóre inne leki stosowane w leczeniu migreny.

Poradnik Zdrowie: czym popijać leki?

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki