Laska dla niewidomych skanująca przestrzeń - nagrodzony wynalazek polskiego studenta

2017-06-09 8:16 Joanna Anczura - artykuł pochodzi z miesięcznika "Zdrowie"

Laska dla niewidomych skanująca przestrzeń została zaprojektowana przez Łukasza Kolmana - studenta mechatroniki Politechniki Rzeszowskiej. Wynalazek pozwala bezpiecznie poruszać się w przestrzeni miejskiej osobie niedowidzącej lub niewidomej. Kolman za swój projekt został nagrodzony w konkursie "Student-Wynalazca".

W jaki sposób działa laska dla niewidomych skanująca przestrzeń? Na froncie i po bokach końca laski znajdują się czujniki odbiciowe, które mierzą odległość do przeszkody i ostrzegają sygnałem dźwiękowym - im bliżej przeszkody znajduje się dana osoba, tym częstotliwość dźwięku jest większa. Sprzęt ma także m.in. moduł GPS, GSM, Bluetooth, podzespół radiowy. Jeśli użytkownik się zgubił, ma możliwość wysłania sygnału, który pozwoli go zlokalizować. Mimo zastosowania tak wielu rozwiązań, laska dla niewidomych jest bardzo lekka.

Łukasz Kolman wpadł na pomysł stworzenia laski dla niewidomych podczas tworzenia pracy inżynierskiej. Okazał się on tak dobry, że studentowi przyznano nagrodę główną za "Urządzenie do wspomagania osób niewidomych i niedowidzących" podczas VII edycji Ogólnopolskiego Konkursu "Student-Wynalazca". Laska dla niewidomych została zaprezentowana także na 45. Międzynarodowej Wystawie Wynalazków w Genewie.

Wynalazca urządzenia ma już kolejne pomysły, jak dostosować jej działanie do potrzeb konkretnych użytkowników, chce np. wykorzystać możliwość sterowania światłem w pomieszczeniach za jego pomocą. Sprzęt jest testowany przez osobę niewidomą - jeśli testy zakończą się pomyślnie, prawdopodobnie laska zostanie wdrożona do produkcji.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

Czytaj e-wydanie! Z kodem rabatowym: "wiosna" tylko 2,50 zł za 96 stron porad o zdrowiu! Dodatkowo otrzymasz dostęp do numerów archiwalnych. W nr 4/2020 „Zdrowia m.in.: poradnik alergika, choroby zakaźne pod lupą, „młody” zawał serca, mity o recyklingu.

Dowiedz się więcej
Miesięcznik Zdrowie 4/2020
KOMENTARZE