Kwasy omega-3 wydłużają życie nawet o 5 lat. Nowe badanie to potwierdza

2021-07-22 12:32

Wyższy poziom kwasów omega-3 we krwi wydłuża oczekiwaną długość życia o prawie pięć lat - do takiego wniosku doszli naukowcy z USA. Wyniki badania opublikowano właśnie w The American Journal of Clinical Nutrition.

Badanie przeprowadzili naukowcy z Hospital del Mar Medical Research Institute (IMIM) we współpracy z The Fatty Acid Research Institute w Stanach Zjednoczonych.

W analizie wykorzystano dane z długoterminowego projektu Framingham Offspring Cohort, w ramach którego od 1971 roku prowadzony jest monitoring mieszkańców miasta Framingham w stanie Massachusetts w Stanach Zjednoczonych.

Zaburzenie proporcji między kwasami OMEGA 3 a OMEGA 6

W badaniu przeanalizowano dane nt. poziomu kwasów tłuszczowych we krwi u 2240 osób w wieku powyżej 65 lat (monitorowanych średnio przez jedenaście lat).

Celem było sprawdzenie, które kwasy tłuszczowe są dobrym predyktorem ryzyka zgonu. Wyniki analizy wskazują, że rolę tę spełnia m.in. poziom kwasów omega-3 w erytrocytach krwi (tzw. czerwonych krwinkach).

Jak wyjaśnia w podsumowaniu badania jeden z autorów dr Aleix Sala-Vila: „Wyższy poziom tych kwasów we krwi, w wyniku regularnego włączania do diety tłustych ryb, wydłuża oczekiwaną długość życia o prawie pięć lat. Z kolei regularne palenie papierosów skraca oczekiwaną długość życia o 4,7 roku, a więc mniej więcej o tyle samo, ile można zyskać, mając wysoki poziom kwasów omega-3 we krwi”.

Wyniki badania mogą zmienić podejście dietetyczne i spopularyzować personalizowane zalecenia żywieniowe, w tym te dotyczące spożywania pokarmów bogatych w różne rodzaje kwasów tłuszczowych. Jak zauważa dr. Sala-Vila: "niewielkie zmiany w diecie we właściwym kierunku mogą mieć znacznie silniejszy efekt, niż nam się wydaje, i nigdy nie jest za późno ani za wcześnie na wprowadzenie tych zmian”.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.